ΠΑΟΚ: Με σούπερ ανατροπή και Λοβ νίκησε τη Γαλατασαράι

O ΠΑΟΚ γύρισε από το -14 και πήρε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League απέναντι στη Γαλατασαράι

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Basketball Champions League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που νίκησε στη Θεσσαλονίκη τη Γαλατασαράι με 81-74 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14 πόντους, ενώ ευστόχησε σε 15 τρίποντα, πλέον έχει ρεκόρ 1-2 στον 5ο όμιλο του BCL ενώ η Γαλατά μετά την πρώτη ήττα υποχώρησε στο 2-1.

Ο Άρης Λυκογιάννης είδε να σκοράρουν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε με τον Μάρβιν Τζόουνς να τελειώνει το παιχνίδι με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, τον Ζερμαίν Λοβ με 14 πόντους και τον Μάλκολμ Γκρίφιν με 13π. Για τους Τούρκους πάλεψαν περισσότερο οι Ντεβόν Πάρσελ (21π., 7 ριμπ.) και Κέρι Μπλάκσιρ (18π., 7 ριμπ).

Ο «δικέφαλος» σούταρε με 42% (15/36) πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. όμως ήταν άστοχος στα δίποντα με μόλις 11/27 αλλά και στις ελεύθερες βολές με 14/22.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το παιχνίδι με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο όμως στο τεσεράμισι λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 5-19 με την Γαλατασαράι να έχει τρέξει σερί 19-0! Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ mateco να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει σε 26-28, αλλά και σε 33-34 πριν κλείσει το πρώτο μέρος με 33-36.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους στην τρίτη περίοδο όταν προσπέρασαν καλύπτοντας πλήρως το -14 και παράλληλα παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων με τον Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 48-41 στο 25′. Η Γαλατά ισοφάρισε γρήγορα, όμως ο ΠΑΟΚ mateco ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με 55-53. Στο 33′ η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με το κάρφωνα του ΝτεΒον (60-62) όμως στο επόμενο τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ mateco έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 69-62 στο 36′. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-72 όμως ο Λοβ με δύο τρίποντα αύξησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ mateco που έφτασε στην επικράτηση με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 9 (3), Γκρίφιν 13 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Τζόουνς 12 (11 ριμπ.), Λοβ 14 (3), Χριστοδούλου 3 (1), ΝτιΛέο 8 (2), Καμπερίδης Μ. 1, Καμπερίδης Γ. 3 (1), Ογκμπέιντε 4, Τολιόπουλος 6 (2).

Γαλατασαράι (Μεμνούν): Πάρσελ 21 (1), Μπλάκσιαρ 18 (3), Μποστ 11 (2), Καμπακά 5, Τριμπλ 8 (2), Αράρ 6, Κράβις 5, Κους, Οντσέλ.