ΠΑΟΚ-ΟΦΗ: “Ξέσπασαν” στο δεύτερο μέρος και νίκησαν οι Θεσσαλονικείς

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί του ΟΦΗ

O ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ στην Τούμπα, για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Πρωταγωνιστής σε ακόμη ένα ματς ο Κούρτιτς (55’ πέν, 76’) που πέτυχε δύο τέρματα και το τρίτο γκολ σημείωσε ο Σφιντέρσκι (84’).

Αυτή ήταν η 7η διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για τον «Δικέφαλο του βορρά» που ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση με 34β., υποχρεώνοντας την κρητική ομάδα στη δεύτερη φετινή εκτός έδρας ήττα και τον άφησε στην 6η θέση με 26β.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον ΠΑΟΚ, με τον Αουγκούστο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Πασαλίδη, αλλά να σημαδεύει την εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Βάτερμαν στο 6ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν… στις ευκαιρίες πέντε λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ του Τσιλιανίδη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Αυτές ήταν και οι μοναδικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ξεκίνησε με φάση-φωτιά, η οποία και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση, ο Βούρος έσωσε τον ΟΦΗ, σταματώντας τη μπάλα και στην απέναντι εστία ο Τσιλιανίδης νίκησε τον Πασχαλάκη σκοράροντας. Ωστόσο, έπειτα από τη χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε και δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ για χέρι του Βούρου. Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κούρτιτς για το 1-0 στο 55’. Ήταν το 12ο φετινό κερδισμένο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ και 10ο που εκτελέστηκε εύστοχα.

Τα πάντα τελείωσαν στο 76’, όταν ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Κούρτιτς εντός περιοχής, νίκησε εκ νέου τον Βάτερμαν για το 2-0.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Σφιντέρσκι, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βάτερμαν για το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Κρέσπο, Αουγκούστο – Βούρος, Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Νέιρα, Πασαλίδης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (74’ Φερέιρα), Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (63’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς Α., Μιτρίτσα (63’ Ζαμπά), Άκπομ (80’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Πασαλίδης, Νέιρα (83’ Φαν Ντάινεν), Βούρος (88’ Μαρινάκης), Γκαγέγκος, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης (70’ Ντουρμισάι), Τοράλ (83’ Ναμπί), Μεγιάδο (70’ Καμάου), Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης.