ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: Ήρωας ο Πασχαλάκης αλλά δεν “Χ”άρηκε κανένας

Με ήρωα τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία.

Στο 0-0 έμειναν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στο γήπεδο της Τούμπας για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα ντέρμπι με καλό ρυθμό και πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με την ισοπαλία ωστόσο να είναι ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει κανέναν.

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν να «συγκατοικούν» στην 3η θέση, πλέον με 43 βαθμούς

Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 22’, ενώ το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα έκανε ο Σέρτζι Κανός.

Οι δύο ομάδες πλέον στρέφονται στους πρώτους ημιτελικούς του Κυπέλλου στους οποίος αγωνίζονται την Πέμπτη (9/2). Ο μεν ΠΑΟΚ ταξιδεύει στη Λαμία, ο δε Ολυμπιακός έχει δυσκολότερο έργο καθώς θα αγωνιστεί κόντρα στην ΑΕΚ (της οποίας ο αγώνας δεν έγινε), στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Παπασταθόπουλο, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Μπιέλ, Μασούρας, Χάμες Ροντρίγκες μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Με το ίδιο σχήμα ξεκίνησε και τον ΠΑΟΚ ο Ράζβαν Λουτσέσκου, με τον Κοτάρσκι στο τέρμα, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκη, Ράφα Σοάρες στην άμυνα, Αουγκούστο, Ντάντας στο κέντρο, Νάρεϊ, Κωνσταντέλια, Ζίβκοβιτς μεσοεπιθετικά και Ολιβέιρα στην κορυφή.

Στο 1ο λεπτό και συγκεκριμένα στα 18 δευτερόλεπτα, ο Νάρεϊ σούταρε από πλάγια θέση και η μπάλα καταλήγει στο δοκάρι και στον Πασχαλάκη. Και στο 2’ ο Νάρεϊ γύρισε από δεξιά, ο Ζίβκοβιτς σούταρε αμαρκάριστος με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 3’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Χάμες να βγάζει μπαλιά στον Μπακαμπού, που βρήκε τη μπάλα αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε.

Στο 5’ ο Κωνσταντέλιας σούταρε από το ημικύκλιο, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ίδοα κατάληξη είχε και το πλασέ του ίδιου στο 19’.

Στο 22’ ο Χάμες εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από 20 μέτρα με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Στο 29’ ο Ντάντας έκανε λάθος, ο Μασούρας έκλεψε, έδωσε στον Χουάνγκ, αλλά στο μεταξύ πρόλαβε ο χαφ του ΠΑΟΚ, γύρισε και απομάκρυνε. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Χάμες εκτέλεσε κόρνερ με τον Ροντινέι να σουτάρει, αλλά να μην είναι καλό. Ο Κολομβιανός δοκίμασε σουτ ξανά στο 35’ με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει. Και δύο λεπτά μετά, Χάμες και Ροντινέι συνεργάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που αστόχησε.

Στο 42’ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σουτ του Ντάντας. Και δύο λεπτά μετά, ο Ολιβέιρα σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε.

Στο 53’ αρχικά ο Ντάντας με σουτ και στη συνέχεια ο Ολιβέιρα με κεφαλιά δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Στο 61’ ο Μπιέλ έστρωσε στον Εμβιλά, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 72’ ο Αουγκούστο σούταρε εξ επαφής, με τον Πασχαλάκη να κάνει εκπληκτική επέμβαση.

Στο 85’ ο Ράφα Σοάρες έκανε ένα σουτ που κόντραρε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (70’ Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (72’ Τόμας), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς (72’ Σβαμπ), Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (80’ Ραμόν), Μασούρας (61’ Κανός), Χάμες Ροντρίγκες (80’ Σαμασέκου), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί)