ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: Κακοί αλλά “Χ”άρηκαν οι “ερυθρόλευκοι”

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Τούμπας.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στο γήπεδο της Τούμπας για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα όχι πολύ καλό ποιοτικά παιχνίδι, οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στους 47 βαθμούς, διατηρώντας το +9 από τους δεύτερους Θεσσαλονικείς που πηγαίνουν στους 38.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ουσεϊνού Μπα με αυτογκόλ στο 41’ και για τους Πειραιώτες ο Τικίνιο Σοάρες στο 43’.

Παράλληλα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς διευρύνει το αήττητό της στα 25 παιχνίδια.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Πασχαλάκης στο τέρμα, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια στην άμυνα, Κούρτιτς, Τσιγγάρας στον άξονα, Μπίσεσβαρ, Αντρίγια Ζίβκοβιτς στα άκρα, Ντάγκλας Αουγκούστο σε δημιουργικό ρόλο και ΆΚπομ στην κορυφή.

Από την άλλη, με 3-4-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ ήταν κάτω από τα δοκάρια, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα τριάδα στα στόπερ, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά μεσοεπιθετικά και Τικίνιο στην κορυφή.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται σε παθητικό παιχνίδι. Όταν στην πορεία έπεσε ο ρυθμός, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, με τους Πειραιώτες να αντιδρούν άμεσα και να φτάνουν στην ισοφάριση.

Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κούρτιτς σούταρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και βγήκε κόρνερ.

Στο 7’ ο Κούρτιτς σούταρε από το πλάι, με τον Βατσλίκ να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Ίνγκασον έπιασε σκαστή κεφαλιά, με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική στο 9’ με το άστοχο σουτ του Ανδρούτσου. Ένα λεπτό μετά, ο Μαντί Καμαρά σούταρε από το ημικύκλιο αλλά αστόχησε.

Στο 12’ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από αριστερά, ο Τικίνιο έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

Στο 23’ ο Ζίβκοβιτς σούταρε με φάλτσο, με τον Βατσλίκ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 42ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από το πλάι της περιοχής δεξιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μπα και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι δίχτυα για το 1-0.

Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν στην επίθεση και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαντί Καμαρά έπιασε σκαστό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Τικίνο, που με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-1 στο 43’.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους Λαλά και Μπουχαλάκη, αντί των Ανδρούτσου και Μπα. Έτσι, άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3, με Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα και Μπουχαλάκη, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο.

Στο 52’ ο Ζίβκοβιτς σούταρε με τον Βατσλίκ να διώχνει, και στη συνέχεια ο Λύρατζης σούταρε άστοχα. Ένα λεπτό μετά, ο Τσιγγάρας σούταρε και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59’ ο Μπουχαλάκης έδωσε αριστερά στον Τικίνιο, η μπάλα στη συνέχεια έφτασε στον Μασούρα που δεν έπιασε καλό σουτ.

Στο 71’ ο Μιτρίτσα έδωσε αριστερά στον Ζαμπά, ο οποίος σούταρε άστοχα. Ενώ στο 74’ ο Ζαμπά σούταρε με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Στο 76’ ο Μαντί Καμαρά σέντραρε για τον Μασούρα που σούταρε με τη μία και τη μπάλα να «γλύφει» την εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

Στο 80’ ο Κούρτιτς σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή, ενώ λίγο μετά παρόμοια κατάληξη είχε σουτ του Λύρατζη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (87’ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (67’ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς (87’ Σβαμπ), Τσιγγάρας (67’ Μιτρίτσα), Ντάγκλας Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (40’ λ.τρ. Ζαμπά), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα (46’ Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (90’+3′ Βαλμπουενά), Μασούρας (90’ Βρουσάι), Τικίνιο (86’ Ελ Αραμπί)