ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός: Νίκησαν με ανατροπή οι Θεσσαλονικείς

Αν και προηγήθηκε ο Παναιτωλικός δεν απέφυγε την ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Για την 11η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-1 του Παναιτωλικού στην Τούμπα.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρώτη του καλή στιγμή με τον Σαματά στο 2’ η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καπίνο.

Στο 6′ ο Σενγκέλια έκανε καλό γύρισμα  στην περιοχή, ωστόσο ήταν οφσάιντ.

Το δοκάρι ήταν αυτό που γλύτωσε τους φιλοξενούμενους δέκα λεπτά αργότερα, στο δυνατό σουτ-φάουλ του Μαγκομέντ Οζντόεφ. Κι αφού δεν ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, ήρθε για τον Παναιτωλικό.  Στο 20′ ο Παναιτωλικός πέρασε μπροστά στο σκορ με δράστη τον Τορεχόν.

Όμως στο  26′ ο Σαμάτα με φανταστικό τακουνάκι έκανε  το 1-1 για τον ΠΑΟΚ. Λιγο αροτερα ο Τανζανός ξανά πέτυχε γκολ  το οποίο όμως δεν μέτρησε.

Στο 36′ ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με τον Ζίβκοβιτς έπειτα από την πάσα του Ζόαν Σάστρε.

Η επανάληψη δεν είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ από πλευράς ΠΑΟΚ και αυτό έκανε τον Παναιτωλικό  να προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσια.   Το σουτ του Σέρχιο Ντίαζ στο 81’ ήταν μεν δυνατό αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι ενώ κι ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει «καθαρή» ευκαιρία στις αντεπιθέσεις.

Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει, έστω και δύσκολα, τους τρεις βαθμούς και να περνάει, εν αναμονή και των υπολοίπων αναμετρήσεων, στη δεύτερη θέση.

Ο Παναιτωλικός, από την άλλη, παρέμεινε στην τελευταία θέση ωστόσο η εμφάνισή του στην Τούμπα ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική ενόψει της συνέχειας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Σαμάτα (76’ Τόμας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε Μπρούνο, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Ντουάρτε Φρεντερίκο (83’ Μπελεβώνης), Ζοάο Πέδρο (74’ Ξενιτίδης, Σενγκέλια.