ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: «Λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα

Μοιράστηκαν τους βαθμούς ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στην Τούμπα

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Πρωταγωνιστές του αγώνα οι δύο τερματοφύλακες των ομάδων Ντραγκόφσκι και Κοτάρσκι, οι οποίοι όποτε χρειάστηκαν κράτησαν το μηδέν στην εστία τους.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” πλέον έχει 10β και είναι ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στην κορυφή, ενώ οι “Πράσινοι” έφτασαν τους 5β.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε μονόλογος για τους γηπεδούχους. Ο Ντραγκόφσκι έκανε την πρώτη σπουδαία επέμβαση στο 11’, όταν σταμάτησε το πλασέ στην κίνηση του Στέφαν Σβαμπ, έπειτα από ωραία συνεργασία των Κωνσταντέλια και Μπάμπα.

Τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από την πίεση που άσκησαν οι «ασπρόμαυροι», ο Φεντόρ Τσάλοφ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ντραγκόφσκι.

Στο 18ο λεπτό η προβολή του Τσάλοφ (18’), έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε άστοχα στο 24’. Σε όλο αυτό το διάστημα, οι «πράσινοι» είχαν να επιδείξουν μόνο ένα σουτ του Τετέ (18’) που δεν ανησύχησε τον Κοτάρσκι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από το ημίωρο κι έπειτα να «παγώσουν» το ρυθμό, να μην απειληθούν και μάλιστα να χάσουν στο 45’ μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Πελίστρι καθυεστέρησε και σούταρε ψηλά, όντας αφύλαχτος στο ύψος του πέναλτι, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη από τα αριστερά, ο οποίος έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ουρουγουανό εξτρέμ, αλλά αυτός αστόχησε.

Τετέ (46’) και Σβαμπ (50’) ήταν οι πρώτοι που απείλησαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το ματς “πάγωσε” στη συνέχεια.

Στο 68’ ο Κοτάρσκι  σταμάτησε το διαγώνιο πλασέ του Τετέ και στην αντεπίθεση ο Ντραγκόφσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Σβαμπ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κοτάρσκι απέκρουσε το γυριστό του Ιωαννίδη.

Κίτρινες: Ζίβκοβιτς – Ιωαννίδης, Γεντβάι, Μαντσίνι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (76’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (76’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Ζίβκοβιτς (88’ Σορετίρε), Τσάλοφ (67’ Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Ιωαννίδης, Τετέ (78’ Ουναϊ), Μπακασέτας (78’ Τζούρισιτς), Ίνγκασον, Μαξίμοβιτς, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Πελίστρι (78’ Μαντσίνι), Αράο.