ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάντς υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 81-73 από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η 3η φετινή ήττα για τους “πράσινους” που υποχώρησαν στο 14-3 μια εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ, που ανέβηκε στο 10-8, πανηγύρισε την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού μετά το 2015.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν ο Χάντς ο οποίος σημείωσε 27 πόντους μιλώντας στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην τελευταία περίοδο όταν και το ισόπαλο 61-61 μετατράπηκε μέσα σε λίγα λεπτά στο 72-66 το οποίο έβαλε και τις βάσεις για την νίκη καθώς ο,τι και αν έκανε από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα την ήττα.

Καθοριστικό ρόλο στην νίκη του ΠΑΟΚ έπαιξαν και τα 9 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ που είχε η ομάδα του Φώτη Τακιανού έναντι του Παναθηναϊκού(12 έναντι μόλις 3).

Για τον ΠΑΟΚ εκτός του Χάντς ο Πόλι είχε 12 πόντους και ο Φράνκε 10, ενώ από τον Παναθηναϊκό ο Μπέικον είχε 16 και ο Πονίτκα 14.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Αγραφιώτης, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 10 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιλι 7 (2/12 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος (5 ριμπάουντ), Ρένφρο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 6 (2/3 τρίποντα), Χαντς 27 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόλι 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 6, Καμπερίδης, Κακλαμανάκης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 12 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 1/4 βολές), Μπέικον 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονίτκα 14 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γουόλτερς 2 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2