ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός: Νίκη και δεύτερη θέση για τους Θεσσαλονικείς

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό που τα… ξαναλένε το Σάββατο (21/5) για τον τελικό του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, για την τελευταία αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Τα τέρματα της ομάδας του Λουτσέσκου τα πέτυχαν ο Σβαμπ και ο Άκπομ. Κόκκινη δέχτηκε ο Μακέντα, ο οποίος θα χάσει τον τελικό.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετά από έντεκα αγώνες επέστρεψε στις νίκες και τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 64β, ενώ οι «Πράσινοι» τερμάτισαν στην 4η θέση με 61β.

Οι δύο ομάδες θα δώσουν νέο ραντεβού το Σάββατο (21/5) στο ΟΑΚΑ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ντέρμπι της Τούμπας ξεκίνησε με επιθετικό παιχνίδι από τους γηπεδούχους που στο 2′ μόλις είχαν το πρώτο σουτ με τον Μπίσεσβαρ, ενώ στο 12′ κοντινή κεφαλιά από τον Ακπομ έδιωξε με υπερένταση ο Διούδης.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με επιθετικό πνεύμα και στο 14′ ήρθε το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους με προβολή του Σβαμπ, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ζίφκοβιτς και κεφαλιά του Ινγκασον στην περιοχή των “πρασίνων” (1-0).

Στο 21′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματά του. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Λύρατζη, κεφαλιά του προωθημένου Σίντκλεϊ, με τον Διούδη να αποκρούει και με προβολή μετά ο Άκμπομ έκανε το 2-0.

Οι πολλές αλλαγές αποσυντόνισαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο πρώτο ημίωρο δεν είχαν πραγματοποιήσει ευκαιρία στα καρέ του Πασχαλάκη.

Στο 37′ ο «Δικέφαλος» έχασε ευκαιρία να ανοίξει την διαφορά στο σκορ ακόμα περισσότερο, αλλά από το σουτ του Σοάρες η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Παναθηναϊκού. Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Με τους γηπεδούχους να έχουν σαφή υπεροχή και στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να ελέγξει κάπως τον ρυθμό, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 75΄ο Σβαμπ σούταρε άστοχα από το σημείο του πέναλτι για να εδραιώσει τη νίκη της ομάδας του με ένα δεύτερο δικό του γκολ. Στο ίδιο λεπτό η Τούμπα αποθέωσε τον Μαουρίτσιο κατά την αντικατάσταση του και ο Βραζιλιάνος πρώην του ΠΑΟΚ ανταπέδωσε με σεβασμό το χειροκρότημα.

Λίγο αργότερα στο 78′ σουτ του Ζίφκοβιτς μπλόκαρε ο Διούδης με το «Τριφύλλι να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά παρά τα λάθη των αμυντικών του ΠΑΟΚ να μην βρίσκει το γκολ.

Στην αρχή των καθυστερήσεων ο Μακέντα είδε κόκκινη κάρτα, με δυο διαδοχικές κίτρινες, για σκληρό μαρκάρισμα αρχικά και αποβλήθηκε, χάνοντας έτσι και την συμμετοχή του στον τελικό.

Kίτρινες: Χατζηγιοβάννης, Σάρλια, Μακέντα.

Κόκκινες: Μακέντα

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (72′ Βιεϊρίνια), Βαρέλα, Ίνγκασον (62′ Μιχάϊ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Σοάρες (72′ Ελ Καντουρί) , Μπίσεσβαρ (61′ Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (61′ Ολιβέϊρα).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κουρμπέλης (86′ Πέρεθ), Σάρλια, Σένκεφελντ (62′ Πούγγουρας), Γκατσίνοβιτς (62′ Βαγιαννίδης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίτσιο (75′ Μακέντα), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης (75′ Κότσιρας), Καρλίτος.