ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα: Λύτρωση στο τέλος με Άκπομ

Ο ΠΑΟΚ με το τέρμα του Άκπομ έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, για την πρώτη αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90΄ +1) ο Άκπομ με κεφαλιά και ετοιμάζεται πλέον ο “Δικέφαλος του Βορρά” για τον επαναληπτικό αγώνα της Γάνδης. Ανησυχία για τον Μιχαηλίδη που αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβηκαν στους 53 βαθμούς και έμειναν στο -12 από τον Ολυμπιακό, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν παρέμεινε στους 40β. και στην 6η θέση.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ και μόλις στο πέμπτο λεπτό, έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Ζαμπά έστειλε την μπάλα στην περιοχή, ο Φιλίπε Σοάρες έκανε τακουνάκι προς την «κενή» εστία, όμως σημάδεψε τον τερματοφύλακα Λοντίγκιν που μπλόκαρε.

Η δεύτερη καλή ευκαιρία που έχασε ο ΠΑΟΚ ήρθε στο 36′, όταν ο Τσόλακ από πλεονεκτική θέση σούταρε κατευθείαν στα χέρια του Λοντίγκιν. Σε όλο το πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα Λοντίγκιν.

Στο 17΄ ο ΠΑΟΚ έχασε τον Γιάννη Μιχαηλίδη, ο οποίος έφυγε τραυματίας, για χτύπημα στο γόνατο.

Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε την καλή αμυντική του λειτουργία και χωρίς να έχει επιθετικές αξιώσεις κράτησε το 0-0 στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές. Στο 64′ ο Μιτρίτσα με δυνατό πλάγιο σουτ επιχείρησε να παραβιάσει την εστία του ΠΑΣ, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε. Ο Ρώσος τερματοφύλακας επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ φάουλ του Σβαμπ στο 70′.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, έπαιξε ποδόσφαιρο κατοχής, κλείνοντας τον ΠΑΣ στα καρέ του. Στο 88′ ο Οικονομόπουλος έπιασε κεφαλιά από κόρνερ στην περιοχή του ΠΑΟΚ που έφυγε άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο γκολ και στη νίκη. Από σέντρα του Ζαμπά, ο Άκπομ με κεφαλιά νίκησε τον Λοντίγκιν και πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μια νίκη που λίγο έλειψε να του στερήσει ο Περέα στο 94΄, όταν από θέση βολής σούταρε δίπλα από το δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

Το τελικό 1-0 του ΠΑΟΚ ασφαλώς δίνει πόντους αισιοδοξίας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και μεγάλη απογοήτευση στον ΠΑΣ που πάλεψε και αγωνίστηκε, αλλά δεν πήρε τίποτα από το ματς.

Κίτρινες: Σοάρες, Κρέσπο, Γκαρντάφσκι,

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (17′ Κρέσπο), Μιχάι, Σάστρε. Κούρτιτς, Σοάρες (46′ Σβαμπ), Μπίσεσβαρ (73′ Ζίφκοβιτς), Μούργκ (46′ Μιτρίτσα), Ζαμπά και Τσόλακ (66΄ Ακπομ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος, Εραμούσπε, Κάργας, Γκαρντάφσκι, Στάνκο, Ντομίνγκες, Σνάιντερ, Μορέιρα (85′ Παντελάκης), Μπρένερ (73΄ Λώλης) και Περέα.