ΠΑΟΚ: Σπουδαία νίκη σε ένα ματς “θρίλερ”

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τη Βόννη σε εκτός έδρας παιχνίδι, για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League, την οποία και κέρδισε με 83-85, φτάνοντας πλέον στο 3-4.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει μέχρι το ημίχρονο. Το καλύτερο δεκάλεπτο της ομάδας ήταν το 3ο, καθώς με πολλά τρίποντα, η διαφορά βρέθηκε μέχρι και στο +9. Η Βόννη έδειξε χαρακτήρα και ποιότητα μεγάλης ομάδας και ισοφάρισε στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν επέτρεψε ποτέ στη Βόννη να ξεφύγει και με καλάθι του Μαργαρίτη στο τέλος και άστοχο σουτ της Βόννης στην τελευταία επίθεση, πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, με 83-85.

Για την ομάδα του ΠΑΟΚ, τρομερός ήταν ο Σμιθ με τους 22 πόντους (6/19 τρ.) που πέτυχε. Εξαιρετικοί ήταν επίσης ο Μπεστ (16 π.) και ο Μαργαρίτης (17π., 3ριμπ., 3 ασ.). Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπρούνιγκ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με αλλεπάλληλα καλάθια το σκορ ήταν στο 7-7 (4’). Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με το σκορ στο 11-11 (6’). Οι δύο ομάδες βρήκαν επιθετικές λύσεις στη συνέχεια και με αιφνιδιασμό της Βόννης, το σκορ έφτασε στο 19-15 (8’). Η Βόννη με μικρό «ξέσπασμα», πήρε μία μικρή διαφορά, κάνοντας το 23-15 (9’). Ο Ζίμερμαν έκανε το 25-15, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Τσόχλας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με 2/2 τρίποντα, μειώνοντας το σκορ σε 27-21 (12’). Ο ρυθμός αυξήθηκε και το σκοράρισμα μαζί, κάτι το οποίο μεγάλωσε το σκορ σε 34-26 (13’). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 34-29, με τρίποντο του Μπέστ (15’). Ο Λιούις μείωσε στους 3 πόντους, με νέο τρίποντο, 37-34 (16’). Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε σε λάθη και φάουλ, χάνοντας έτσι τον ρυθμό, καθώς επίσης βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ με 44-36 (17’). Ο Λιουίς με νέο τρίποντο μείωσε εκ νέου σε 44-40 (18’). Το σκορ του ημιχρόνου έμεινε στο 50-45, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει αντίδραση και να δηλώνει παρών.

Ο Μαργαρίτης με τρίποντο, έκανε το 50-48 (21’). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τρίποντο του Σμιθ, 55-55 (23’). Ο εξαιρετικός Σμιθ κατάφερε να βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με νέο εύστοχο τρίποντο, 59-60 (25’). Στη συνέχεια ο Σμιθ πέτυχε και πάλι τρίποντο, για το 59-63 (26’). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να δείχνουν θετικό πρόσωπο και με νέο τρίποντο του Μπεστ, βρέθηκαν μπροστά με 8 πόντους, 61-69 (28’). Ο Σνιθ πέτυχε το πέμπτο του τρίποντο και έκανε το 63-72 (28’). Ο Φρέιζιερ πέτυχε καλάθι και φάουλ και κατάφερε να μειώσει σε 69-73 (29’). Η τελευταία επίθεση ήταν το ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν κατάφερε να ευστοχήσει και το σκορ με το τέλος της τρίτης περιόδου έμεινε στο 69-73.

Η Βόννη μπήκε αποφασισμένη και πολύ γρήγορα ισοφάρισε σε 73-73 (32’). Ο Σμιθ πέτυχε το 6ο του τρίποντο και έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 73-78 (36’). Ο Σούμποτιτς πέτυχε τρίποντο και κέρδισε φάουλ, χάνοντας τη συμπληρωματική βολή, ισοφαρίζοντας σε 78-78 (36’). Η Βόννη με έμμεσο τρίποντο πήρε το προβάδισμα με 81-78 (37’). Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε με τρίποντο, 81-81 (37’). Ο Νόουζ με ατομική ενέργεια έκανε το 81-83 (39’). Δύο εύστοχες βολές για τη Βόννη, η οποία ισοφάρισε σε 83-83 (39’). Ο Μαργαρίτης πέτυχε καλάθι στα 11 δευτερόλεπτα και έκανε το 83-85 (39’). Η Βόννη είχε την τελευταία επίθεση του ματς, όμως αστόχησε και έχασε με 83-85.