ΠΑΟΚ: Ξεκίνησε με νίκη τα φιλικά

Πρώτο δείγμα θετικό για τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου, που ξεκίνησε με νίκη τα φιλικά κόντρα στον Βόλο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη και επικράτησε με 3-1 του Βόλου, στο πρώτο φιλικό στο γήπεδο της Τούμπας, για τη νέα σεζόν.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Βόλος προηγήθηκε με 0-1 στο 39′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Βαν Βερτ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-1 στο 44′ όταν μετά από εξαιρετική ασίστ του Ζίβκοβιτς στον Γκορτεζιάνι που τελείωσε την φάση και έκανε το 1-1 που είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο τεχνικός του ΠΑΟΚ άλλαξε όλη την ενδεκάδα για να δώσει σε όλους τους ποδοσφαιριστές του χρόνο συμμετοχής.

Στο 47′ Μετά από πάσα του Τέιλορ, ο Εσίτι με ένα σου έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει το 2-1 και βάζει μπροστά τον “Δικέφαλο”.

Το 3-1 έγινε μετά από κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού των γηπεδούχων, Γιάννη Μιχαηλίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Μουργκ στο 86′.

Με τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου στο τέλος να παίρνει τη φιλική νίκη κόντρα στον Βόλο στο γήπεδο της Τούμπα με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει την ευκαιρία να βγάλει κι’ άλλα συμπεράσματα για το ρόστερ που έχει στην διάθεση του.

ΠΑΟΚ (α’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο, Λύρατζης, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Λάμπρου, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Γκορτεζιάνι.

ΠΑΟΚ (β’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ, Νινούα, Εσίτι, Βρακάς, Μουργκ, Ουάρντα, Κούτσιας.

Βόλος: Κλέιμαν (Παπαδόπουλος 30′, Μάτιτς 60′), Λεβέντ, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (Λογαράς 78′), Μπαρτόλο (Φουρίκης 82′), Φαν Βέερτ, Βοϊτκόφσκι.

πηγή: paokday.gr