Παραμένουν στην κορυφή με νίκες Τσέλσι και Σεβίλλη

Καθάρισε με τον Βέρνερ η Τσέλσι κόντρα στη Ρεν, νίκη με ανατροπή πέτυχε η Σεβίλλη κόντρα στην Κρασνοντάρ. Παραμένουν πρώτες και φαβορί της βαθμολογίας.

Εύκολη νίκη πέτυχε η Τσέλσι με 3-0 κόντρα στη γαλλική Ρεν στον 5ο όμιλο, ενώ η Σεβίλλη πέτυχε την ανατροπή(3-2) κόντρα στην Κρασνοντάρ και συνεχίζουν να κουβαλούν τον τίτλο του φαβορί στις εντός έδρας αναμετρήσεις.

Οι αναμετρήσεις ολοκλήρωσαν την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Τσέλσι – Ρεν 3-0

Σαρωτική νίκη πέτυχε η Τσέλσι κόντρα στην Ρεν με 3-0 στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, με πρωταγωνιστή τον Τιμο Βέρνερ που σκόραρε δύο γκολ από την άσπρη βούλα.

Δύο γκολ με πέναλτι πέτυχε η Τσέλσι με τον Τιμο Βέρνερ, μόλις στο 10ο λεπτό ο ίδιος κέρδισε πέναλτι που το μετέτρεψε σε γκολ, ανοίγοντας το σκορ για τους μπλε από την άσπρη βούλα.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Τίμο Βέρνερ ευστόχησε ξανά από την άσπρη βούλα και έκανε το 2-0 απέναντι στην Ρεν που έμεινε και με 10 παίκτες. Ο Ντάλμπερτ έκανε και το δεύτερο πέναλτι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, για χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Η Ρεν έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα και η Τσέλσι το εκμεταλλεύεται πολύ νωρίς, με τον Άμπραχαμ να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το πρώτο φετινό του γκολ με τους μπλε.

Σκόρερ: 10′ πεν. 41′ πεν. Βέρνερ, , 50 Άμπραχαμ

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Ζούμα, Τσίλγουελ, Ζορζίνιο, Καντέ, Ζιγές, Μάουντ, Βέρνερ, Άμπραχαμ

Ρεν: Γκομίς, Τραορέ, Ντα Σιλβά, Αγκέρντ, Νταλμπέρ, Ενζονζί, Σιλικί, Μπουριγκό, Τεριέ, Γκιρασί, Γκμποχό

Σεβίλλη – Κρασνοντάρ 3-2

Μπορεί να είχε αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2 της Κρασνοντάρ, χάρη σε δύο γκολ του Εν-Νεσιρί μέσα σε λίγα λεπτά που έφεραν τη νίκη στην ομάδα του Λοπετέγκι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Κρασνοντάρ πήρε το προβάδισμα, με τον Σουλεϊμάνοφ να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βάτσλικ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 17ο λεπτό. Μέσα σε λίγα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά δίχτυα αυτή τη φορά ο Μάρκους Μπεργκ, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού σημείωσε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Σεβίλλη αντέδρασε στο 42’ με τον Ράκιτιτς να σκοράρει με κεφαλιά και να μειώνει σε 2-1.

Αναγκασμένη να παίξει το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες ήταν η Σεβίλλη, καθώς ο Χεσούς Νάβας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Το αριθμητικό μειονέκτημα της Σεβίλλης δεν στάθηκε εμπόδιο να κάνει την ανατροπή με τον Εν-Νεσίρι (69’, 72’), να σκοράρει δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά για τους Ανδαλουσιανούς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Σκόρερ: 42′ Ράκιτιτς, 69′ 72′ Εν-Νεσίρι / 17′ Σουλεϊμάνοφ, 21′ πεν. Μπεργκ

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Εσκουδέρο, Χορδάν, Γκουντέλ, Ράκιτιτς, Οκάμπος, Ντε Γιονγκ, Μουνίρ

Κρασνοντάρ: Σαφόνοβ, Ραμίρες, Μαρτίνοβιτς, Κάγιο, Τσερμόβ, Όλσον, Γκαζίνσκι, Ούτκιν, Μπεργκ, Σουλεϊμάνοφ, Σάμπουα