Παραμένουν “συγκάτοικοι” Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν… εντυπώσεις και ημίχρονα, με τον «δικέφαλο του βορρά» να έχει τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και τον Ολυμπιακό στο δεύτερο.

Έτσι, οι δύο ομάδες παραμένουν αήττητες και ισόβαθμες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το φαληρικό γήπεδο ήταν κατάμεστο ήδη από πολύ νωρίς, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να δημιουργούν καυτή ατμόσφαιρα.

Πριν την έναρξη του αγώνα, προβλήθηκε από τα μάτριξ του γηπέδου ένα συγκινητικό βίντεο αφιερωμένο στη μνήμη των αδικοχαμένων οπαδών του Ολυμπιακού στη Θύρα 7 στις 8/2/1981 και του ΠΑΟΚ στα Τέμπη στις4/10/1999.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ματιέ Βαλμπουενά στο 64’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Σβερίρ Ίνγκασον στο 29’.

Το ματς:

Στο «γνώριμο» 4-2-3-1 επέστρεψε ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ, Αβραάμ, Σεμέδο και Τσιμίκας η τετράδα της άμυνας, Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης στα χαφ, Ποντένσε και Μασούρας στα άκρα και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Από την άλλη, ο Αμπέλ Φερέιρα, παρέταξε σε 4-4-1-1 τον «δικέφαλο του βορρά», με τους Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο και Γιαννούλη στην άμυνα, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιό και Ελ Καντουρί στα χαφ και τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον Σφιντέρσκι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο κάνοντας περισσότερο παιχνίδι στο κέντρο. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει φάσεις. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ από το 15λεπτο και μετά βρήκε τα πατήματά του και ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το ημίωρο έφτασε στο γκολ με τον Ίνγκασον. Ο Μαρτίνς βοήθησε την ομάδα από τον πάγκο περνώντας στο ματς τον Σουντανί.

Πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 6ο λεπτό, όταν το ψαλιδάκι του Βαλμπουενά πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς.

Στο 9ο λεπτό, σε μια ανύποπτη φάση, ο Ομάρ πιεζόμενος από τον Σφιντέρσκι γύρισε στον Σα, ο οποίος αρχικά έχασε το κοντρόλ, ωστόσο στη συνέχεια πρόλαβε τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα του.

Στο 12’ ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε σκαστή κεφαλιά με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει.

Στο 20’ ο Τσιμίκας έδωσε έξω στον Γκιλιέρμε, αυτός σούταρε, αλλά πέρασε εκτός.

Στο 29ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, ο Ίνγκασον έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε ασταθώς ο Σα και στη συνέχεια ο ίδιος από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Στη συνέχεια, μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός «βραχυκύκλωσε» και έτσι ο Μαρτίνς πέρασε στο 41’ τον Χιλάλ Σουντανί αντί του Γιώργου Μασούρα.

Διαφορετική ήταν η εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να είναι σε άμυνα. Στο 64ο λεπτό, ο Βαλμπουενά με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 45’ ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε δυνατή κεφαλιά ,ε τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 48ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Ποντένσε, η μπάλα έφτασε στον Γκιλιέρμε που έκανε ένα κακό σουτ.

Ένα λεπτό μετά, ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή και δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Ελ Καντουρί, ωστόσο ο Ισπανός διαιτητής δεν έδειξε κάτι μεμπτό παρόλο που υπάρχει η υποψία για πέναλτι.

Στο 56’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι, «γλύφοντάς» το. Ένα λεπτό μετά, ο Σουντανί σούταρε μέσα από την παροχή, με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει.

Στο 60’ ο Μπίσεσβαρ σέντραρε για τον Μίσιτς που κατέβασε για τον Λημνιό, ο οποίος σούταρε άστοχα.

Στο 63’ ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Γιαννούλη. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και στο 64’ ο Βαλμπουενά ευστόχησε από τη λευκή βούλα για το 1-1!

Αμέσως μετά, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Γκερέρο αντί του Βαλμνπουενά, γυρνώντας το σχηματισμό σε 4-4-2. Αιτία ήταν το τράβηγμα που υπέστη ο Γάλλος κατά την εκτέλεση του πέναλτι.

Στο 69’ ο Ελαμπντελαουί έκανε κεφαλιά-γέμισμα στον Σουντανί, που έκανε κεφαλιά αλλά πέρασε λίγο άουτ.

Στο 79’ μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Γγιλιέρμε έκανε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί νικήθηκε εξ επαφής από τον Ζίβκοβιτς.

Στο 85’ ο Πέλκας βγήκε απέναντι από τον Σα, αλλά ο πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε.

Στο 87’ ο Γκερέρο έπιασε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Ελ Αραμπί έπιασε μια άστοχη κεφαλιά.

Στο 93′ ο Καμαρά σούταρε από μακριά με τη μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Μπουχαλάκης (60’ Καμαρά), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (41’ Σουντανί), Βαλμπουενά (66’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ (81’Πέλκας), Σφιντέρσκι (66’ Άκπομ)