Παράσταση για έναν ρόλο στο Άνφιλντ

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της Πρέμιερ λιγκ, καθώς επικράτησε με 3-1 της Άρσεναλ στο Άνφιλντ, για την 3η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Με αυτή τη νίκη, πέτυχαν το 3Χ3 οι «Κόκκινοι» έχοντας το απόλυτο και μένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Κορυφαίος για την ομάδα του Κλοπ ο Σαλάχ, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα. Εξαιρετικό ποδόσφαιρο από τη Λίβερπουλ που νίκησε κατά κράτος τους “κανονιέρηδες”.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάτιπ στο 4ο λεπτό. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μάτιπ, νίκησε τους πάντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά, έκανε το 1-0.

Το 2-0 έγινε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ στο 50ο λεπτό. Ο Νταβίντ Λουίς ‘εκανε το λάθος και τράβηξε από τη φανέλα τον Αιγύπτιο άσο. Ο Σαλάχ ανέλαβε και την εκτέλεση, ευστοχώντας.

Σαν αν μην έφτανε αυτό… ο Σαλάχ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της Λίβερπουλ.  Φαραώ πέρασε σαν σταματημένο από τα δεξιά τον Νταβίντ Λουίς, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο πλασέ, νίκησε τον Λενό, κάνοντας το 3-0 στο 58’.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τον Τορέιρα στο 85ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Επόμενο παιχνίδι για την Λίβερπουλ εκτός έδρας με την Μπέρνλι, ενώ η Άρσεναλ φιλοξενήσει την συμπολίτισσα Τότεναμ στην έδρα της.