«Παρέλαση» της Νάπολι στο Ούντινε

Η Ουντινέζε φιλοξένησε την Νάπολι στο Ούντινε, για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, όπου ηττήθηκε 0-3.

Η Νάπολι δημιούργησε τρεις σημαντικές ευκαιρίες και μια εξ αυτών κατέληξε στα δίχτυα. Στο 14’, ο Ρουίθ, που μπήκε νωρίς ως αλλαγή, έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, δεν κατάφεραν να απαντήσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς ο Έλληνας τερματοφύλακας στάθηκε εμπόδιο και στις δύο ευκαιρίες που επιχείρησαν στην εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, η Νάπολι ανέβασε στροφές, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 75’ όταν ο Σκουφέτ απέκρουσε το σουτ του Ζιέλινσκι. Ωστόσο, ο Οπόκου έκανε χέρι εντός περιοχής και ο Μέρτενς στο 82’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτυ, κάνοντας το 0-2.

Το 0-3 σημείωσε ο Ρογκ, με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 88’, ο Σαμίρ δεν κατάφερε να μειώσει για τους γηπεδούχους, με τον Καρνέζη να μπλοκάρει.

Η Νάπολι εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Γιουβέντους απέναντι στην Τζένοα, για να μειώσει την διαφορά στους -4 βαθμούς.

Κίτρινες: Πουσέτο 15’, Λάρσεν 57’, Οπόκου 79’ – Μίλικ 36’, Αλμιόλ 45’, Άλαν Λουρέιρο 56’, Μέρτενς 59’

Ουντινέζε: Σκουφέτ, Σαμίρ, Νάιτινκ (Ουαγκέ 86’), Τρόουστ-Εκόνγκ (Οπόκου 35’), Λάρσεν, ντε Πάουλ, Μαντραγκόρα, Μπεχράμι (Μπαράκ 68’), Φοφανά, Πουσέτο, Λασάνια

Νάπολι: Καρνέζης, Μαλκουί, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Άλαν Λουρέιρο, Ζιέλινσκι (Ρογκ 85’), Καγιεχόν, Μέρτενς, Βέρντι (Ρουίθ 4’), Μίλικ (Χάμσικ 74’)