Παρέμεινε στη Bundesliga η Κολωνία

Με νίκη και παραμονή έκλεισε την σεζόν η Κολωνία, καθώς διέλυσε εκτός έδρας την Χόλσταϊν Κίελ στον δεύτερο αγώνα μπαράζ

Η Κολωνία έσωσε την παρτίδα στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, καθώς διέλυσε με 1-5 εκτός έδρας την Χόλσταϊν Κίελ, στον δεύτερο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων της Bundesliga.

Η φετινή σεζόν της Κολωνίας στο πρωτάθλημα ήταν αποκαρδιωτική και αυτό αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και στη βαθμολογία, καθώς κατέλαβε την 16η θέση και μπήκε στη διαδικασία να υπερασπιστεί την παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία.

Ουσιαστικά, το ματς και η υπόθεση παραμονή για τους τράγους κρίθηκε από το πρώτο τέταρτο, με τον Χέκτορ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 3′ και τον Λι να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 4′, για να έρθει ο Σουηδός στράικερ Άντερσον να σκοράρει δις, στο 6ο και στο 13ο λεπτό για να γράψει το 3-1 που έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων.

Στο 39′ ο Στσίχος έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην επιτυχία της ομάδας του, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Κολωνία (εκτός αποστολής ο Δημήτρης Λημνιός) πίεσε και για άλλα γκολ (18 τελικές προσπάθειες σύνολο), με τον κίπερ της Χόλσταϊν Κίελ, Γιάννη Γκέλιο, να πραγματοποιεί εντυπωσιακές επεμβάσεις αλλά να νικιέται στο 84′ από τον Σκίρι που έγραψε το εμφατικό 5-1 για την ομάδα του.

Χόλσταϊν Κιελ: Γκέλιος, Νόιμαν, Βαλ, Κομέντα (63′ Κιρκέσκοφ), Λόρεντς (46′ Μες), Μπάρτελς, Λι, Μέφερτ, Μούλινγκ, Πόρατ (46′ Γκιρθ), Ρίζε

Κολωνία: Τίμο Χορν, Εχιζίμπουε, Μπόρναβ (46′ Μέρε), Στσίχος, Γιάνες-Κίλιαν Χορν (46′ Γιάκομπς), Σκίρι, Χέκτορ, Βολφ (72′ Τίλμαν), Ντούντα (63′ Μέγερ), Κάιντς, Άντερσον (79′ Ντρέξλερ)