Παρί-Παναθηναϊκός: Πολλά λάθη και ήττα του Παναθηναϊκού

Πολλά λάθη και χαμένα ριμπάουντ ήταν οι λόγοι που ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην ευρωλίγκα από την Παρί. Συγκινητικός ο Λεσόρ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός σε μια κακή επιθετική και αμυντική βραδιά γνώρισε την ήττα από την Παρί με 84-80 για την 3η αγωνιστική της ευρωλίγκας και έπεσε στο 2-1 την ίδια στιγμή που η Γαλλική ομάδα πέτυχε την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας της κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα πολλά λάθη που έκανε(15) αλλά και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κυρίως στην 4η περίοδο όταν προσπαθούσε να αποκτήσει το ρυθμό του αγώνα και να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι.

Ο Ματίας Λεσόρ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ πρόσθεσε ακόμα μια μαγική εμφάνιση ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ναν με 16 και Μπράουν με 14 πόντους αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα το χάος καθώς κανείς άλλος δεν βοήθησε με τον Κώστα Σλούκα να μένει στους 2 πόντους.

Ο Ναδίρ Χίφι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Γάλλους, μετρώντας 20 πόντους. Τον νεαρό γκαρντ υποστήριξαν εξαιρετικά οι Τι Τζέι Σορτς (16 πόντοι, 7 ασίστ), Κόλιν Μάλκολμ (14 πόντοι) και Τάισον Βαρντ (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης φωνάζουν για μια φάση στα 3’42” πριν το τέλος, με τον Εργκίν Αταμάν να δέχεται τεχνική ποινή και τον Κέντρικ Ναν να χρεώνεται ακολούθως με αντιαθλητικό φάουλ. Ο Τούρκος τεχνικός πήγε τότε στη γραμματεία και της ζήτησε να σημειώσει το περιστατικό, πιθανότατα σκοπεύοντας να κάνει ένσταση αργότερα.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 7-7 στο 3’. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 14-9 στο 7’ και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε προηγούμενους με 21-19. Στο 11’ η Paris Basketball ξέφυγε με 25-19, ενώ στο 12’ η διαφορά έφτασε στο +8 (29-21). Η γαλλική ομάδα πήρε διψήφια διαφορά πόντων στο 14’ (36-25) και στο 15’ έκανε το 39-25! Το 42-27 του 16’ έγινε 42-33 1,5 λεπτό αργότερα και στο 19’ ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 44-37, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 45-39.

Στο 22’ οι πράσινοι πλησίασαν σε 47-44, ωστόσο στο επόμενο λεπτό η Paris Basketball ξέφυγε με 52-44. Στο 24′ η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό (56-46) και στο 26’ έγινε το 60-48. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 64-55 στο 28′ και σε 69-63 στο 31′ του αγώνα.

Το γαλλικό προβάδισμα δεν έπεσε κάτω από το +5 (73-68 στο 33′), με τους πράσινους να πιέζουν ασφυκτικά στην άμυνα, αλλά να μην καταφέρνουν να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση με τον Παναθηναϊκό AKTOR να γνωρίζει, εν τέλει, την ήττα στην Accor Arena του Παρισιού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Αλιάγκα, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 16 (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές, 3 ριμπάιουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μάλκολμ 14 (3/6 τρίποντα), Χίφι 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Βαρντ 9 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ, Σι 2 (5 ριμπάουντ), Ερέρα 3, Χέιζ 6 (3 ριμπάουντ), Γιαντούνεν 6 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ουατάρα 6 (0/5 τρίποντα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 14 (1), Σλούκας 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όσμαν 3 (1), Παπαπέτρου, Γκραντ 6, Ναν 16 4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λεσόρ 19 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 7 (1), Ερνανγκόμεθ 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιούρτσεβεν 2