Παρί ΣΖ-Μπάγερν Μονάχου: Πέρασαν από το Παρίσι οι Βαυαροί

O Κομάν «πλήγωσε» ξανά την Παρί Σεν Ζερμέν και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς, νικώντας στο Παρίσι με 0-1 την Παρί ΣΖ, για την φάση των «16» του Champions League.

Με αυτό τον τρόπο το συγκρότημα του Νάγκελσμαν έκανε το 7Χ7 στη διοργάνωση (προερχόταν από 6 νίκες σε ισάριθμα ματς στην φάση των ομίλων) και με 19 γκολ στο ενεργητικό της οδεύει… μαθηματικά προς την επόμενη φάση.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Κομάν στο 53′ και «σκότωσε» τους Παριζιάνους, όπως είχε σκοράρει στο παιχνίδι με τη Μπάγερν στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας είχαν και δοκάρι με τον Τσούπο-Μοτίνγκ για το 2-0, ενώ στο 81΄ ο Μπαπέ σκόραρε, αλλά με την χρήση του VAR το γκολ δε μέτρησε, καθώς πριν ισοφαρίσει ο Γάλλος σταρ, ο Μέντες ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον τελευταίο παίκτη της Μπάγερν κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Στις καθυστερήσεις ο Παβάρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο Μέσι. H ρεβάνς είναι προγραμματισμένη να γίνει στις 8 Μαρτίου στο Μόναχο.