Πάρμα-Τζένοα: Βήμα παραμονής με ανατροπή για την Τζένοα

Μεγάλη νίκη για την Τζένοα που την απομάκρυνε 9 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής στην Serie A, η Τζένοα νίκησε εκτός έδρας με ανατροπή την Πάρμα με 1-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σκαμάκα στην επίθεση για τους Γενοβέζους που σκόραρε και τα δύο τέρματα. Σε μεγάλο βράδυ και ο τερματοφύλακας της Τζένοα, Ματία Πέριν που με καθοριστικές επεμβάσεις βοήθησε στο να πάρει την νίκη η ομάδα του.

Η Τζένοα βρίσκεται στην 13η θεση με 31 πόντους, στο +9 από την Κάλιαρι που είναι 18η και στο +12 από την Πάρμα που βρίσκεται 19η.

Το ματς:

Το καλό ξεκίνημα της Πάρμα είχε και αντίκτυπο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολάρα του Πελέ στο 16ο λεπτό. Μετά από σέντρα ο Κούκα έκανε μια κεφαλιά πάσα, ο Πελέ έκανε κοντρόλ η μπάλα πήρε ύψος και με ψαλιδάκι από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πέριν.

Στο 33′ η Πάρμα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία να ανεβάσει το δίχτυ του σκορ, αλλά η κεφαλιά του Κούρτιτς μετά από εκτέλεση φάουλ κατέληξε στην αγκαλιά του Πέριν. Η Τζένοα από την πλευρά της δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Σέπε.

Οι Γενοβέζοι έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκαν δύο καλές στιγμές για να γυρίσουν το ματς. Αρχικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 50ο λεπτό. Μετά από σέντρα η μπάλα στρώθηκε στον Ζαπακόστα. Εκείνος έκανε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα στρώθηκε στον Σκαμάκα που με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τέρμα με το οποίο η ομάδα της Γένοβας έφερε τούμπα το ματς πέτυχε στο 68ο λεπτό και πάλι ο Σκαμάκα. Ο Ιταλός πήρε την μπάλα βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με υπέροχο σουτ, νίκησε τον Σέπε για να ολοκληρώσει την ανατροπή (1-2).

Πριν πάρει το προβάδισμα η Τζένοα, οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα. Αρχικά στο 63ο λεπτό όταν ο Καραμόχ βρέθηκε απέναντι στον Πέριν αλλά το σουτ του ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του κίπερ της Τζένοα. Στην συνέχεια στο 65′ ο πήρε την μπάλα εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε με σπουδαία επέμβαση την μπάλα.

Ο Ιταλός πορτιέρε των Ροσομπλού ήταν σε μεγάλο βράδυ και το έδειξε και στο 81ο λεπτό, όταν μπλόκαρε σταθερά την δυνατή κεφαλιά του Ντένις Μαν. Η ομάδα του Ντ’Αβέρσα πάλεψε μέχρι το τέλος για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε.