Παρθενική νίκη για τον ΠΑΟΚ στο BCL

Ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του νίκη στο BCL κόντρα στην Μπριντίζι με 95-91 στο PAOK Sports Arena, για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Από τον “δικέφαλο του βορρά” ξεχώρισαν οι Σμίθ (27π.) και Μπεστ (19π.), οι οποίοι ήταν σε εξαιρετική βραδιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Μάρτιν με 23π και τον Μπράουν με 19π, αντίστοιχα.

Αναλυτικά το ματς:

Το σκορ άνοιξε ο Μαργαρίτης με 4 δικούς του πόντους, για να μειώσει στους δυο η Μπριντίσι (4-2). Ο Μάρτιν ισοφάρισε στιγμιαία για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Σμιθ έκανε το 6-4. Με βολές ο Μαρτιν έκανε το 6-6 και ο Στόουν σκόραρε για το 6-8. Ο Σμιθ με δυο σερί τρίποντα έκανε το 12-10. Η ιταλική ομάδα έτρεξε ένα μικρό σερί για το 14-18. Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση για το 23-20 δια χειρός Λούις και Σμιθ. Το τρίποντο του Κέλβιν Μάρτιν έκανε το 23-23 για το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερις αναπάντητους πόντους και υποχρέωσαν τον προπονητή της Μπρίντιζι να καλέσει τάιμ άουτ (27-23). Με όπλο την άμυνα του ο ΠΑΟΚ πίεσε την Μπριντίζι και εκμεταλλεύτηκε το λάθος της ιταλικής ομάδας για το +6 (29-23). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα σερί 6-0 για την ισοφάριση, για να σκοράρουν οι Μπέστ και Λούις για το 33-29. Για ένα λεπτό οι ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν σε κανονική διάρκεια αγώνα παρά την μια εύστοχη βολή του Μπέστ (36-35), για να πετύχει τρίποντο η Μπριντίζι με τον Ικάνγκι για το 36-38. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με το καλάθι του Μπεστ με την ιταλική ομάδα να αντιδρά και να ανακτά ξανά το προβάδισμα με 41-45. Στα 22″ ο Σμιθ σκόραρε και ο Σχίζας με βολές ισοφάρισε για το 45-45 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαργαρίτης σκόραρε για το 47-45, με τον Μπάνκς να σκοράρει με καλάθι και φάουλ λίγο αργότερα (47-48). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με την βολή του Σαρικόπουλου και ο Σμίθ έδωσε το προβάδισμα στον «Δικέφαλο του Βορρά» (50-48). Η Μπριντίζι έτρεξε ένα σερί 7-0 για το 50-55, για να το σταματήσει ο Μπεστ με σουτ μέσης απόστασης. Τα δυο καλάθια της ιταλικής ομάδας για το 52-59 έκανε τον ΠΑΟΚ να καλέσει ταιμ αουτ στα μέσα της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί για το 60-59 σε ένα εξαιρετικό λεπτό για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη. Ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το προβάδισμα του στο +5 με τα δυο καλάθια του Σμιθ (64-59). Η Μπρίντιζι βρέθηκε μπροστά με ένα 8-0 σερί (64-67), με τον Σμιθ να σταματάει αυτό το σερί και να ξεκινάει ένα σερί 6-0 για τους γηπεδούχους (70-67). Αντίστοιχα η Μπριντίζι απάντησε με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 70-72.

Το τέταρτο δεκάλεπτο η ιταλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά αυξάνοντας το προβάδισμα σε 71-77. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε γρήγορα την διαφορά από το -6 στο -2 (75-77). Πολύ γρήγορα οι Ιταλοί με ένα καλάθι και φάουλ από τον Μάρτιν και μια τεχνική ποινή ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +6 (75-81). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (82-83) με τα καλάθια των Σμιθ και Λούις και ο Νόουλς με καλάθι και φάουλ έκανε το 85-83 3’06″ πριν το τέλος. Η Μπριντίζι πήρε στιγμιαία το προβάδισμα, όμως ο ΠΑΟΚ με τον Νοούλς να ξαναδίνει το προβάδισμα τους γηπεδούχους και να αυξάνει την διαφορά στο +3 (89-86). Το καλάθι του Γουίγκινς στα 50 δεύτερα έκανε το 91-86 αναγκάζοντας την ιταλική ομάδα σε ταιμ αουτ. Στα 26.4” για το τέλος, ο Μάρτιν σκόραρε με λέι απ για το 91-88 με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να καλεί ταιμ αουτ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να κάνει καλές άμυνες και με τα δυο ζευγάρια βολών του Σμιθ έκανε το 95-88 στα 15 δευτερα πριν την λήξη. Η Μπριντίζι μείωσε με το τρίποντο του Μπανκς για το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 19 (2), Νόουλς 11, Λιούις 18 (3), Μαργαρίτης 4, Σμιθ 27 (3), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε, Καρράς, Σαρικόπουλος 3, Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (11ριμπ.).

Μπρίντιζι (Βιτούτσι): Μπράουν 19, Καμπογκράντε 3 (1), Γκασπάρντο 5, Μάρτιν 23 (2), Τόμπσον 10 (1), Μπανκς 15 (2), Ικάνγκι, Ραντοσάβλιεβιτς 2, Στόουν 8, Τζανέλι 3 (1).