Πάρτι του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ

Μεγάλη εμφάνιση για τον ΟΦΗ στο Ολυμπιακό Στάδιο, που νίκησε με 1-3 τον πολύ κακό Παναθηναϊκό για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Προβληματισμός στις τάξεις των “πρασίνων”, καθώς ο Παναθηναϊκός έδειξε μια τραγική εικόνα, απέναντι σε έναν ΟΦΗ που έκανε… πάρτι.

Στο πρώτο ημίχρονο, μετά τα μέσα του, οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο γκολ.

Στο 30′, όταν ο Μάνος νίκησε κατά κράτος τον Πούγγουρα από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης των φιλοξενούμενων αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο του Παναθηναϊκού.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 33′, μετά από μεταβίβαση του Τσιλιανίδη από τον άξονα, η μπάλα έφτασε στον Μάνο ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Σωκράτη Διούδη διαμορφώνοντας το 0-1.

Στο 42′ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, αλλά μετά από χρήση του VAR φάνηκε πως ο σκόρερ Γιαννούλης είχε κάνει φάουλ στον Φεντερίκο Μακέντα με το γκολ να ακυρώνεται. Έτσι, το 0-1 υπέρ του ΟΦΗ έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 47′ όταν ο Κουρμπέλης επιχείρησε ένα σουτ από τον άξονα με τον Σωτηρίου ωστόσο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του.

Μετά την πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων, ήρθε και η ολοκληρωτική κατάρρευση. Μέσα σε 10 λεπτά, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα ακόμη δύο τερμάτων.

Αρχικά στο 49′ και μετά από τρομερή κάθετη πάσα του Νέιρα, ο Μάνος με αριστερό πλασέ σημείωσε το 0-2.

Και στο 59′ και μετά από τρομερό λανθασμένο γύρισμα του Νούνιες στην άμυνα, ο Τσιλιανίδης με αποτελεσματικό πλασέ ύστερα από συρτή σέντρα του Μάνου από αριστερά, διαμόρφωσε το 0-3.

Το γκολ της “τιμής” των “πρασίνων” ήρθε στο 83′ όταν ο Μαρινάκης ανέτρεψε εντός περιοχής των “Κρητικών” τον Περέα, με τον κ. Τζηλο να υποδεικνύει πέναλτι το οποίο και ευστόχησε ο Μακέντα για το 1-3.

Εξίσου αρνητικό ήταν και το τέλος του ματς, καθώς στο 95′ ο Παναθηναϊκός έχασε Δημήτρη Κουρμπέλη ο οποίος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα παίχτες.

Έτσι, το 1-3 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ να καταφέρνει να πάρει ένα πολύ μεγάλο διπλό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό να απογοητεύει πλήρως με την εμφάνισή του.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Πούγγουρας, Νούνες (60′ Μολό), Γιόχανσον, Δώνης, Κουρμπέλης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (46′ Μπουζούκης), Κολοβός (70′ Περέα), Μακέντα

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Νάστος, Νέιρα, Μάνος (89′ Φιγκεϊρέδο), Ναμπί (86′ Σακόρ), Σεμέδο, Μαρινάκης, Γιαννούλης (78′ λ.τ. Μπράουν), Τσιλιανίδης, Μεγιάδο, Κοροβέσης