Πάρτυ για Αγγλία και Γαλλία, στο “μηδέν” η Πορτογαλία

Το παιχνίδι στα πόδια τους είχαν η Αγγλία και η Γαλλία στα προκριματικά του Euro 2020 και με τις επιβλητικές τους εμφανίσεις, άφησαν υποσχέσεις για το τι επιφυλάσσει το μέλλον.

Θετικά αποτελέσματα πήραν και η Τουρκία, η Ισλανδία και το Λουξεμβούργο, ενώ στο μηδεν έμειναν η Πορτογαλία και η Ουκρανία.

Αλβανία – Τουρκία 0-2

Η Τουρκία επικράτησε της Αλβανίας με 2-0 κάνοντας ένα καλό βήμα στο πρωτο ματς των προκριματικών. Ο Γκιλμάς στο 21’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Τούρκους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Αλβανία και στο 55’ ο Καλχάνογλου διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ανδόρα – Ισλανδία 0-2

Άνετα επικράτησε και η Ισλανδία της Ανδόρα με 2-0. Στο 22’ ο Μπιαρνασον άνοιξε το σκορ για το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν στην αντεπίθεση, χωρίς αποτέλεσμα όμως, αφού στο 80’ ο Κιαρτασον διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Αγγλία – Τσεχία 5-0

Την επιβλητική εικόνα τους έδειξαν τα «λιοντάρια», αφού επικράτησαν με 5-0 της Τσεχίας. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 24’, ενώ στο 45’+2’ ο Κέιν από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με δύο ακόμα προσωπικά τέρματα στο 62’ και στο 68’ ο Στέρλινγκ έκανε το 4-0, σημειώνοντας μάλιστα χατ τρικ. Την χαριστική βολή στην ομάδα του έδωσε στο 84’ ο Καλάς με αυτογκόλ.

Λουξεμβούργο – Λιθουανία 2-1

Η Λιθουανία αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 14’ με τον Σερμιχ, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και ηττήθηκε από το Λουξεμβούργο με 2-1. Στο 45’ ο Μπαρέιρο ισοφάρισε (1-1) στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ανεβασμένη διάθεση. Η ψυχολογία ήταν με τους γηπεδούχους και στο 55’ ο Ροντρίγκες κλείδωσε τη νίκη με 2-1 για το Λουξεμβούργο.

Μολδαβία – Γαλλία 1-4

Αποφασισμένη να πάρει την νίκη ξεκίνησε το ματς η Γαλλία, αφού επιβλήθηκε με 4-1 επί της Μολδαβίας. Ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ στο 24’, ενώ τρία λεπτά αργότερα δημιούργησε το δεύτερο γκολ με την ασίστ στον Βαραν για το 2-0. Από το πρώτο ημίχρονο είχε καθαρίσει το παιχνίδι, καθώς ο Ολιβιέ Ζιρού πέτυχε και το τρίτο γκολ για τους Γάλλους. Το τέταρτο και τελευταίο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Εμπαπε στο 87’. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 89’ με τον Αμπρος χώρις κάποιο αποτέλεσμα.

Πορτογαλία – Ουκρανία 0-0

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ουκρανια για τα προκριματικά της διοργάνωσης. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και παρά τις ευκαιρίες της Πορτογαλίας, δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς για την συνέχεια.