Πάρτι της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ »

Για την 29η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ, η Τσέλσι πήρε άνετη νίκη με 4-0 επί της Έβερτον κάνοντας πάρτι στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στο πρώτο μέρος η Τσέλσι μπήκε δυναμικά έχοντας την καθολική κατοχή της μπάλας, δείχνοντας από την αρχή τις ορέξεις της .

Πρώτη επίσκεψη  στον Πίκφορντ ήταν 7′ με το επικίνδυνο σουτ του Μάουντ έπειτα από την πάσα του Γουίλιαν , ο Άγγλος τερματοφύλακας απέκρουσε. Στο 10’ ο Πέδρο στάθηκε άτυχος από πλεονεκτική θέση. Η Τσέλσι στο 14’ προηγήθηκε στο σκορ με δράστη τον Μάουντ με ωραίο σουτ έπειτα από την ασίστ του Πέδρο. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «μπλε» πίεζαν για το 2-0, κάτι που το κατάφεραν στο 21’ με τον Πέδρο να πλασάρει εύστοχα, ύστερα από την πάσα του Μπάρκλεϊ . Η Έβερτον η οποία ήταν νωχελική δημιούργησε μια ευκαιρία στο 26’  μετά από το λάθος του Ζουμά με τον  Κάλβερτ –Λίουιν να μην μπορεί να εκμεταλλευτή το λάθος του Γάλλου καθως αστόχησε από κοντινή απόσταση.   Στο 35′ ο Ζιρού έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε. Το 2-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λάμπαρντ μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος, πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα των «ζαχαρωτών» η πίεση τους απέφερε καρπούς στο 51’ με το τρομερό σουτ Γουίλιαν  (3-0). Λίγα λεπτά αργότερα  ο Πέδρο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ,διότι η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Η Τσέλσι που έκανε ότι ήθελε στην αναμέτρηση πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 54’ με τον Ζιρού να νικά τον ανήμπορο Πίκφορντ.

Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι που τα είχε βρει σκούρα κόντρα στους ορμητικούς μπλε, κατάφερε να απειλήσει τον Κέπα με τον Μόιζε Κέν, ωστόσο ο Ισπανός τερματοφυλακας πρόλαβε τον Ιταλό επιθετικό. Στην συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται του υπέρ τους αποτέλεσμα έως στο φινάλε.

Πλέον η Τσέλσι πλησίασε στους 2 πόντους τη Λέστερ έχοντας 48 βαθμούς, ενώ η Έβερτον παρέμεινε στους 37 βαθμούς και μένει ακόμα πιο πίσω για ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Τσέλσι (4-3-3): Κέπα- Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αλόνσο- Μάουντ (60’ Τζέιμς), Γκίλμουρ, Μπάρκλεϊ- Γουίλιαν (71’ Άντσοριν), Πέδρο, Ζιρού (86’ Μπρόγια)

Έβερτον (4-4-2): Πίκφορντ- Κιν, Χόλγκεϊτ, Σιντιμπέ, Ντιν- Γκόμες, Ντέιβις (58’ Κεν), Μπερνάρντ (46’ Γουόλκοτ), Σίγκουρτσον- Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν (76’ Γκόρντον)