ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ: Έκανε το καθήκον της στους Ζωσιμάδες η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε το διπλό στα Γιάννενα και πήρε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ.

Για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ, η ΑΕΚ πήρε το διπλό στα Γιάννενα με 2-3 επί του ΠΑΣ και πλησίασε ξανά τον τρίτο Άρη στους δύο βαθμούς.

Οι Κριχόβιακ (4΄), Ρότα (45+2΄) και Αραούχο (69΄) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ μείωσε δύο φορές ο Περέα (52΄, 90΄) για τον ΠΑΣ που παραμένει χωρίς νίκη στα playoffs.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κριχόβιακ. Ο Τσούμπερ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Κάργας απομάκρυνε προ του Αραούχο και ο επερχόμενος Κριχόβιακ με πλασέ νίκησε τον Λοντίγκιν.

Η ΑΕΚ απείλησε την εστία του ΠΑΣ στο 13′ με το σουτ του Αραούχο που δεν απείλησε τον Λοντίγκιν.

Στο 19ο λεπτό, ο Γκαρντάφσκι έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.

Στο 22′ φάση διαρκείας στην άμυνα του ΠΑΣ, η μπάλα έφτασε στον Σιμάνσκι που γύρισε στο πίσω δοκάρι εκεί που ο Αραούχο κοντρολάρει την μπάλα περίτεχνα με το στήθος και το κεφάλι αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 24ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Σάλιακα. Ο Περέα γύρισε την μπάλα στην περιοχή έκανε το γύρισμα εκεί που ο Σάλιακας ερχόμενος από πίσω έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως με την υπόδειξη του VAR, ο Περέα είχε ξεκινήσει την προσπάθεια του από θέση οφσάιντ.

Στο 44′ ο Χατζισαφί σέντραρε, ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε το σουτ που έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας των Ιωαννίνων.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ έκανε το 0-2. Ο Ρότα μπήκε στην περιοχή άδειασε έναν αμυντικό και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 52ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε το σκορ με τον Περέα. Ο Σάλιακας έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Περέα έκανε το τελείωμα και νίκησε τον Στάνκοβιτς.

Στο 69ο λεπτό, ο Περέα δοκίμασε το πόδι του από τα αριστερά με το πλασέ του να περνάει ελάχιστα από το δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Ένα λεπτό αργότερα, η Ένωση κλείδωσε το ματς. Ο Ρότα είδε την κίνηση του Λιβάϊ Γκαρσία, ο εξτρέμ της Ένωσης γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου ήταν ο Αραούχο και με σουτ που κόντραρε έφτασε τα 12 γκολ σε 26 συμμετοχές.

Στο 91ο λεπτό ο Περέα μείωσε το σκορ σε 2-3. Ο Σάλιακας σέντραρε, ο Περέα νίκησε τον Σβάρνα στον αέρα και έβαλε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση και έκλεισε το σκορ.

Σκόρερ: 52′ Περέα – 4′ Κριχόβιακ, 45+2′ Ρότα, 70′ Αραούχο

Κάρτες: 54′ Γκαρντάφσκι, 76′ Σάλιακας – 72′ Μάνταλος, 92′ Σάκχοφ

ΠΑΣ Γιάννινα(Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάφσκι(78′ Περέα), Σνάιντερ(63′ Μορέιρα), Ντομίνγκεθ, Περέα

ΑΕΚ(Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Κριχόβιακ(88′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι(78′ Σιμόες), Μάνταλος, Τσούμπερ, Γκαρσία(84′ Σβάρνας), Αραούχο(88′ Ανσαριφάρντ)