ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος: Ισοπαλία… και ραντεβού στο Περιστέρι

ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος έμειναν στην ισοπαλία στους Ζωσιμάδες και θα λύσουν την υπόθεση πρόκριση στο Περιστέρι

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος στους Ζωσιμάδες, για την 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Περιστερίου σκόραρε και τα δύο γκολ από στημένες φάσεις (κόρνερ) με τις κεφαλιές του Στρούγγη και Γούτα, ενώ τα τέρματα για τον ΠΑΣ πέτυχαν οι Λεό και Ελευθεριάδης.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο Περιστέρι, όπου θα κριθεί και η πρόκριση για τα προημιτελικά.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μόλις στο 6ο λεπτό η ομάδα του Περιστερίου είχε δοκάρι, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάλομον, ο Στρούγγης πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Σε μία ανύποπτη φάση ήρθε η απάντηση και το γκολ του ΠΑΣ. Στο 33ο λεπτό μετά από κόρνερ των γηπεδούχων και φάση διαρκείας, ο Μουνίθ ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Στο 39ο λεπτό λίγο έλειψε να ανατρέψει το ματς ο ΠΑΣ, με τον Ελευθεριάδη να βρίσκεται απέναντι στον Μανδά, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας απέκρουσε τον τετατετ.

Οι Περιστεριώτες παρόλ’ αυτά βρήκαν απάντηση και λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, προηγήθηκαν (44’). Ξανά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γούτας αυτή την φορά πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν κυρίως με στατικές φάσεις και κόρνερ, ενώ οι Γιαννιώτες προσπαθούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Ατρομήτου για να ισοφαρίσουν.

Τελικά στο 68’η ομάδα του Γιαννίκη ισοφάρισε με τον Λεό. Ο Ελευθεριάδης με ωραίο τακουνάκι πάτησε στον Λεό, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 82’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή, όμως το πλασέ του Λεό, το έδιωξε ο Γούτας πάνω στην γραμμή.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Πανουργιάς, Πήλιος, Παντελάκης

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Αθανασίου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Πανουργιάς (46’ Καρτάλης), Παντελάκης, Κάργας, Νάουμετς (69’ Μιλιντσεάνου), Λιάσος, Λώλης (85’ Γροσδάνης), Ελευθεριάδης (80’ Μπρένερ), Λέο (85’ Δούμτσης)

Άτρομητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Ούμπιδες (89’ Νταβιώτης), Σάλομον, Χαρίσης (89’ Οικονομίδης), Μουνίθ (72’ Ραμπέγιο), Αγκάγιεφ (72’ Τριμμάτης), Μάτιτς (79’ Μανούσος)