ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος: Ισόπαλοι στους Ζωσιμάδες

ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος σκόραραν από μία φορά στο πρώτο τρίλεπτο στους «Ζωσιμάδες» κι έμειναν στο 1-1 μέχρι το φινάλε

O ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ατρόμητο στους Ζωσιμάδες, για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Κουλούρης στο πρώτοο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Περιστερίου, για να ισοφαρίσει ο Περέα στο 3ο λεπτό.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά βρίσκεται στην 4η θέση με 27β, ενώ οι Περιστεριώτες είναι στην 13η και προτελευταία θέση με μόλις 10β.

Ο αγώνας στην πρωτεύουσα της Ηπείρου ξεκίνησε με καταιγιστικό ρυθμό, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Κουλούρης εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα.

Πριν όμως προλάβουν να χαρούν οι «κυανόλευκοι», στο 3΄ ο Περέα ισοφάρισε για τον ΠΑΣ με κεφαλιά-ψαράκι στη σέντρα του Σάλιακα, επίσης με το έκτο φετινό τέρμα του!

Στο 17΄ ο Μπρέμερ γύρισε από δεξιά, ο Περέα πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη, ενώ στο 40΄ Ο Σνάιντερ έπιασε την κεφαλιά μετά από τη νέα σέντρα του Σάλιακα, με την μπάλα να φεύγει ξανά δίπλα από την εστία του Γιαννιώτη.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ατρόμητου να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Στρούγγης εκμεταλλεύθηκε την κόντρα σε απευθείας φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, βγήκε απέναντι στον Σούλη και ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Στο 48΄ ο Μπρένερ έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ που έπιασε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιαννιώτης, ενώ το ίδιο έκανε στο 59΄ σε σουτ του Σάλιακα, όπως και στο 71΄ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του δεξιού μπακ του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου ήταν ανίκητος και δύο λεπτά νίκησε και τον Λώλη, ο οποίος μετά από λάθος της άμυνας βγήκε απέναντί του, ενώ στο 75΄ ο Έλληνας κίπερ έβγαλε και το δυνατό σουτ του Καραχάλιου στη δεξιά γωνία του, στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.

Κίτρινες: Κάργας – Γκαλβάο, Σάλομον

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος, Γκαρντάβσκι, Στάνκο, Μπρένερ, Σνάιντερ, Μορέιρα (63΄ Λώλης), Περέα.

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Γκαλβάο, Στρούγγης, Ντένιτς, Καρτάλης (66΄ Χαρίσης), Σάλομον, Σπιριντόνοβιτς (66΄ Μουνίθ), Μπεντινέλι (88΄ Νταβιώτης), Κουλούρης.