ΠΑΣ Γιάννινα- Ατρόμητος: Βίοι αντίθετοι…

Πρεμιέρα με το δεξί για τον ΠΑΣ Γιάννινα που συνεχίζει την καλή πορεία, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που αρνείται να κερδίσει…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στους Ζωσιμάδες, για την πρώτη αγωνιστική των play out της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα των Ιωαννίνων πέτυχε ο Εραμούσπε στο 32’. Χαμένο πέναλτι είχε ο Παμλίδης, με τον Μανδά να αποκρούει πέναλτι για δεύτερο σερί αγώνα. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, με τον Παμλίδη ο ΠΑΣ και με τον Μανούσο η ομάδα του Περιστερίου.

Οι Γιαννιώτες για 5ο σερί ματς παραμένουν αήττητοι και μάλιστα χωρίς να δεχτούν γκολ!

Από την άλλη, ο Ατρόμητος στα τελευταία 13 παιχνίδια έχει μόνο μία νίκη(!), η οποία αυτή ήταν επί του ΠΑΣ στις 31/1 (0-1 για το πρωτάθλημα). Έβδομο ματς, χωρίς νίκη για τον Σάββα Παντελίδη που δεν έχει δει τη χαρά της νίκης στον πάγκο της ομάδας.

Πλέον στη βαθμολογία των play out ο ΠΑΣ είναι στην 1η θέση με 34β. μαζί με τον Βόλο, ενώ οι Περιστεριώτες με 28β. στην 4η θέση.

Δραστήριες και οι δύο ομάδες στο πρώτο 20λεπτο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στον ΠΑΣ στο 19ο λεπτό, με τον Παμλίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 25ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση, μετά από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Γκάλο, ο οποίος σούταρε δυνατά, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε.

Στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Εραμούσπε. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Εραμούσπε με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος του ο ΠΑΣ συνέχισε την πίεση και στο 43ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι η ομάδα των Ιωαννίνων, σε ανατροπή του Μαυρομμάτη στον Φάμπρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παμλίδης, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε το πέναλτι. Δεύτερο σερί αγώνα που αποκρούει πέναλτι ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε για την ισοφάριση. Μάλιστα έφτασε κοντά στο 61’ αλλά η κεφαλιά του Μανούσου, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Συνέχισε την πίεση η ομάδα του Περιστερίου, με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 75ο λεπτό ο Μουνίθ έβγαλε τον Ενσικουλού απέναντι στον Λοντίγκιν, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, κάνοντας άσχημο τελείωμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το 1-0 και να παίρνουν τη νίκη επί του Ατρομήτου.

Κίτρινες: Σάλιακας, Καρτάλης- Χαρίσης, Μαυρομμάτης

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Καρτάλης, Παμλίδης (75’ Μπρένερ), Ελευθεριάδης (65’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Μιλιντσεάνου (88′ Παντελάκης)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο, Γκάλο (71’ Αγκάγιεφ), Χαρίσης, Σάλομον (71’ Ούμπιντες), Ενσικουλού (79’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (79’ Εντομβόνγι), Μάτιτς (52’ Μουνίθ)