Πάτησαν κορυφή Γιουβέντους και Ατλέτικο

Γιουβέντους και Ατλέτικο Μαδρίτης υπερασπίστηκαν τον τίτλο του φαβορί στον τέταρτο όμιλο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, και επικράτησαν της Λεβερκούζεν και της Λοκομοτίβ αντίστοιχα.

Οι «Ροχιμπλάνκος» και η «μεγάλη κυρία» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με ισοβαθμία 4 βαθμών.

Γιουβέντους – Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-0

Η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα της Λεβερκούζεν με 3-0, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 4 βαθμούς. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ιγκουαίν στο 17’ με σουτ στην κίνηση για το 1-0.
Η γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι και είχαν την απόλυτη κατοχή με αποτέλεσμα στο 61’ ο Μπερναρντέρσκι από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 67′ ο Πιάνιτς πήγε να σκοράρει από το κόρνερ αλλά η μπάλα βρήκε δοκάρι και στο 75′ ο Ιγουαΐν έβγαλε τετ α τετ τον Ρονάλντο αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ρονάλντο λίγο πριν το φινάλε του ματς στο 81’, βάζοντας και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα (74′ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι (78′ Ράμσεϊ), Ρονάλντο, Ιγουαΐν (83′ Ντιμπάλα).

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Λ. Μπέντερ, Τα, Σ. Μπέντερ, Γουέντελ, Αράνγκις (80′ Σινκγκράβεν), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Χάφερτς, Ντεμιρμπάι (46′ Αμίρι), Φόλαντ, Αλάριο (68′ Παουλίνιο).

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

Αλώβητη από την έδρα της Λοκομοτίβ πέρασε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 2-0 και βρίσκεται στην δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με τους Ιταλούς.
Οι «ροχιμπλανκος» άφησαν πίσω τις άσχημες εμφανίσεις και στο σημερινό παιχνίδι έδειξαν ποιος είναι το φαβορί. Στο 38’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ κοντά να ανοίξουν το σκορ με διπλή ευκαιρία αλλα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έδιωξε εντυπωσιακά και τις δυο φορές.
Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο και στο 48’ο Ζοάο Φέλιξ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς. Ο νεαρός πέτυχε για πρώτη φορά δίχτυα στην Ευρώπη με τους Ροχιμπλάνκος, και έγινε ο νεότερος σκόρερ (19 ετών, 325 ημερών) στην ιστορία τους στον θεσμό, ξεπερνώντας τον Αγουέρο (20 ετών, 106 ημερών).

Δέκα λεπτά αργότερα ο Παρτέι μετά την πάσα από τον Ντιέγκο Κόστα έκανε την προβολή και από κοντά πέτυχε το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

Λοκομοτίβ Μόσχας (Γιούρι Σέμιν): Γκιγιέρμε, Χέβεντες, Μουρίλο, Ρίμπους, Ιγκνατίεβ (80′ Εντερ), Κριχόβιακ, Ζοάο Μάριο, Μπαρίνοβ, Σμόλοβ (83′ Κολομέιτσεβ), Ζαμαλετντίνοβ (33′ Ιντόβου)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Αρίας, Φελίπε, Χιμένες, Λόντι, Σαούλ, Κόκε (87′ Κορέα), Παρτέι, Μοράτα, Ζοάο Φέλιξ (84′ Ερμόσο), Ντιέγκο Κόστα (77′ Λεμάρ).