Πάτησε κορυφή η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα φιγουράρει η Ατλέτικο Μαδρίτης μετά την νίκη της κόντρα στην Μαγιόρκα, ενώ ισόπαλες έμειναν Λεγανές και Μπιλμπάο στην 6η αγωνιστική της La liga.

Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 2-0 της Μαγιόρκα εκτός έδρας, ανεβαίνοντας με 13 βαθμούς στην κορυφή του πίνακα.

Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και στο 26’ ο Ντιέγκο Κόστα μετά την ασίστ του Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ζοάο Φέλιξ έγραψε και αυτός το όνομα του στο πίνακα τον σκόρερ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Απρόβλεπτο στάθηκε το παιχνίδι για τον Αλβάρο Μοράτα, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 77’.

Λεγανές – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Λεγανές και Αθλέτικ Μπιλμπάο με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 12 βαθμούς και την δεύτερη θέση.

Ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 59’ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 61’ ο Όσκαρ ισοφάρισε για την Λεγανές και έγραψε το τελικό 1-1.