“Πάτησε” Παρί και κορυφή η Λυών

Η Λυών πήρε σπουδαίο διπλό στο Παρκ ντε Πρινς απέναντι στη Παρί Σεν Ζερμέν και βρίσκεται στην κορυφή, μαζί και η Λιλ

Στην 14η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών επικράτησε εκτός έδρας της Παρί και στα παιχνίδια που έγιναν νωρίτερα η Λιλ νίκησε τη Μπορντό, όπως νίκες πήραν η Λοριάν και η Μπρεστ. Η Νις ηττήθηκε στην έδρα της από τη Ρεν, Ναντ-Ντιζόν αναδείχτηκαν ισόπαλες, όπως και οι Στρασβούργο-Μετς

Παρί ΣΖ- Λυών 0-1

Η Λυών πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν με 0-1, χάρις το γκολ του Καντεγουέρε στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης και βρίσκεται τυπικά στη 2η θέση με 29 βαθμούς, καθώς στην ισοβαθμία η Λιλ υπερτερεί στη διαφορά τερμάτων, ενώ η “Παριζιάνοι” στη 3η θέση με 28 βαθμούς.

Στον αγώνα:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, χωρίς καθόλου ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες, με μόλις μία αξιόλογη. Αυτή ήταν στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου η Λυών προηγήθηκε στο παιχνίδι, όταν ο Καντεγουέρε από καλό σημείο, έκανε ένα εξαιρετικό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον ίδιο αργό ρυθμό, γεγονός που αποδεικνύεται με τη πρώτη σημαντική φάση να γίνεται στο 67′ με τον Πακέτα που βρήκε χρόνο και εκτέλεσε λίγο έξω από τη περιοχή, όμως ο Νάβας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Μετά από αρκετά λεπτά, στο 90+1′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν ο Μπρούνο έγινε αποδέκτης μέσα στη περιοχή και σούταρε όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η τελευταία φάση του αγώνα έγινε στο 90+2′ με τον Εμπαπέ που πραγματοποίησε ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 38′ Ντιμπουά, 46′ Κέχερ, 56′ Παρέδες, 71′ Νεϊμάρ, 90+5′ Κιμπεμπέ, 90+6′ Μέντες

Κόκκινη: 90+9′ Μέντες

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Μπέικερ, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (29′ Κέχερ), Φλορέντζι, Παρέδες (64′ Ερέρα), Ντανίλο, Βεράτι (65′ Γκουέιε), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (65′ Εμπαπέ), Κεν (73′ Ραφίνια).

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Κόρνετ, Ντενάιερ, Μαρσέλο, Ντιμπουά (65′ Ντε Σίλιο), Πακέτα (88′ Κακουέρετ), Μέντες, Αουάρ (78′ Μπρούνο), Καντεγουέρε (77′ Ντιομαντέ), Ντεπάι (77′ Ντεμπελέ), Εκαμπί.

Νις-Ρεν 0-1

Στο γήπεδο Αλιάνζ Ριβιέρα, η Ρεν πήρε τη νίκη απέναντι στη γηπεδούχο Νις με σκορ 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Νιάνγκ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο που πήραν βρίσκονται πλέον στη 8η θέση με 22 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι στη 12η με 18 βαθμούς.

Λοριάν-Νιμ 3-0

Η Λοριάν επικράτησε εύκολα με 3-0, στο γήπεδο Σταντ ντου Μουστουά, της Νιμ. Σκόρερ ήταν οι Μπόισγκαρντ στο 2′, Χάμελ στο 29′ και Γουίσα στο 90′.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 17η θέση με 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται στην 18η.

Μπρεστ-Ρεμς 2-1

Στο γήπεδο Σταντ Φρανσίς-Λε Μπλε, η Μπρέστ κέρδισε τη Ρεμς με 2-1. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Χονοράτ στο 30ο λεπτό, για να δεχτούν την ισοφάριση στο 65′ από τον Ζένελι, αλλά ο Μουνιέ στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Βρετάνης βρίσκεται στη 10η θέση με 21 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι με αυτή τους την ήττα παραμένουν στην 19η θέση, εντός της ζώνης του υποβιβασμού, με 10 βαθμούς.

Ναντ-Ντιζόν 1-1

Στο γήπεδο Στάντε ντε Λα Μποζουάρ, Ναντ και Ντιζόν αναδείχτηκαν ισόπαλες χάρις τα γκολ των Σιμόν στο 24′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και του Κονάτε στο  54′.

Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη είναι στη 14η θέση με 14 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 20η και τελευταία, με μόλις 6 βαθμούς.

Στρασβούργο-Μετς 2-2

Το Στρασβούργο και η Μετς αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2, στο γήπεδο Σταντ ντε λα Μεϊνό. Το σκορ άνοιξε ο Μπρόν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35′, με τον Σιμακάν να ισοφαρίζει στο 66′, όμως ο Νγκουέτε ξαναέβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 70ο λεπτό.

Ο Τόμασον στο 78′ ισοφάρισε ξανά για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το Στρασβούργο βρίσκεται στη 16η θέση με 11 βαθμούς, ενώ η Μετς στη 13η με 17 βαθμούς.

Λιλ-Μπορντό 2-1

Σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, η Λιλ νίκησε εντός έδρας τη Μπορντό, με σκορ 2-1, στο γήπεδο Σταντ Πιέρ-Μορουά.

Σκόρερ ήταν ο Μπάμπα στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ισοφάρισε ο Βάσιτς στο 29′ και το τέρμα που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα πέτυχε ο Φόντε στο 45′. Η Λιλ βρίσκεται στη 1η θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Μπορντό στην 11η θέση με 19 βαθμούς.