Πάτησε την Τουρκία η Εθνική Ελλάδος του πόλο

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ήταν καταιγιστική καθως νίκησε με 27-1 την Τουρκία στην πρεμιέρα της  στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βαρκελώνη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε νωθρά το ματς όμως οι Βλαχόπουλος, Φουντούλης και Γούνας, εκμεταλλεύθηκαν την κλειστή άμυνα των Τούρκων, που τους έδινε ξεμαρκάριστα σουτ από την περιφέρεια, και σημείωσαν τα πρώτα οκτώ γκολ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Η πρώτη περίοδος  ολοκληρώθηκε με 5-1, με τον Σονμέζ να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της Τουρκίας στο ματς, στη συνέχεια η πιεστική ελληνική άμυνα απέφερε πολλά κλεψίματα και εύκολα γκολ στην κόντρα, με το δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 12-1 στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου δεν χαλάρωσε σε κανένα σημείο με αποτέλεσμα να σβήσει την Τουρκία με 27-1, πετυχαίνοντας εννέα γκολ στην τελευταία περίοδο και συνολικά έντεκα στην κόντρα

Τουρκία – Ελλάδα 1-27

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 0-7, 0-6, 0-9

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Τουρκία : Κιλ, Ατσάρ, Σενέμογλου, Κάχραμαν, Μπίγικ, Ντουζενλί, Εργκίν, Τουράν, Σονμέζ 1, Εζμπέκ, Γιλμάζ, Γκουρντενλί, Οζντεμίρ

Ελλάδα: Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Νικολαϊδης, Φουντούλης 6, Καπότσης 3, Δερβίσης 4, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 5, Βλαχόπουλος 5, Ζερδεβάς