«Πεντάρα» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νίκη για τη Βασιλεία στη Γερμανία

Δε δυσκολεύτηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη ΛΑΣΚ, ενώ και η Βασιλεία πήρε τη νίκη στην Φρανκφούρτη. Η Μπασάκσεχιρ νίκησε την Κοπεγχάγη, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «16» του Europa League.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Σεβίλλη και τη Ρόμα, αλλά και εκείνη της Ίντερ με τη Χετάφε, αναβλήθηκαν λόγω του κορωνοϊού.

Άιντραχτ-Βασιλεία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Βασιλεία με 3-0 κόντρα στην Άιντραχτ, στη Γερμανία.

Ο Κάμπο στο 27ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Μπουά στο 73’ πέτυχε το 0-2. Ο ίδιος μάλιστα είχε μπει μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, στην θέση του Πετρετα. Το τελικό 0-3 το διαμόρφωσε στο 85’ ο Φράι.

Μπασάκσεχιρ-Κοπεγχάγη

Την ίδια ώρα, η Μπασάκσεχιρ γλίτωσε στο τέλος και νίκησε με 1-0 την Κοπεγχάγη στην Κωνσταντινούπολη.

Λίγο πριν τη λήξη, στο 88ο λεπτό ο Βίσκα, με εύστοχο πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΛΑΣΚ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με 5-0 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εύκολα απέναντι στη ΛΑΣΚ.

Η ομάδα του Σόλσκιερ άνοιξε αρχικά το σκορ της αναμέτρησης στο 28ο λεπτό με το γκολ του Ιγκαλο.

Στο 58’ ο Τζέιμς σκόραρε και έγραψε το 0-2. Ο Μάτα στο 82’ νίκησε τον Σλάγκερ και έκανε το 0-3. Οι φιλοξενούμενοι όμως δε σταμάτησαν εκεί.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρίνγουντ πέτυχε το 0-4 και μόλις δυο λεπτά αργότερα ο Περέιρα διαμόρφωσε το τελικό 0-5.