Πέρασαν Σίτι και Λέστερ, κατάφερε και αποκλείστηκε η Τότεναμ!

Για τον 5ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 0-1 την Σέφιλντ Γουένσντεϊ, η Λέστερ επικράτησε με 1-0 της Μπέρμιχαμ, ενώ η Τότεναμ απογοήτευσε για ακόμα ένα παιχνίδι και παραχώρησε ισοπαλία 1-1 με την Νόριτς και τελικά γνώρισε τον αποκλεισμό, καθώς ηττήθηκε στα πέναλτι με 2-3.

Σέφιλντ Γουένσντεϊ- Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Η Σίτι ήταν καλύτερη, είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, η κατοχή έφτασε σε ένα σημείο μέχρι και στο 80% και χάρις στο γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο στο 53΄κατάφερε να πάρει αυτό που άξιζε και πανηγύρισε μια δίκαιη πρόκριση.

Τότεναμ-Νόριτς 1-1(2-3)

Μετά από την εντός έδρας ήττα από τη Γουλβς, η Τότεναμ έπαιξε με την Νόριτς και με γκολ του Βερτόγκεν με κεφαλιά, έκανε το 1-0. Όμως η Νόριτς είχε ευκαιρίες  για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 78΄με τον Ντριμτς και το ματς έληξε ισόπαλο στην κανονική διάρκεια. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, με το σκορ να μην αλλάζει και πήγαν στα πέναλτι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι από τους γηπεδούχους και κέρδισαν 2-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Λέστερ- Μπέρμιχαμ 1-0

Λέστερ και Μπέρμιχαμ δεν πρόσφεραν ιδιαίτερο θέαμα στους φιλάθλους τους. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον αγώνα αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό. Στο δεύτερο μέρος και ειδικά από το 66΄και μετά ανέβασαν την απόδοση και κατάφεραν με τον Ρικάρντο Περέιρα να ανοίξουν το σκορ στο 82΄και να πάρουν την πρόκριση στον επόμενο  γύρο.