Πέρασαν στους “16” η Λίβερπουλ και η Νάπολι

Δύο λεπτά χρειάστηκε για να “καθαρίσει” την πρόκριση στους “16” η Λίβερπουλ. Στην Αυστρία οι “κόκκινοι” νίκησαν με 2-0 την Σάλτσμπουργκ.

Από το χέρι πήρε τη Νάπολι ο Μίλικ και με χατ τρικ οδήγησε τους Ιταλούς στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ναπολιτάνοι κέρδισαν με 4-0 στην έδρα τους την Γκενκ, στην 6η και τελευταία αγωνιστική, της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Red Bull Σάλτσμπουργκ – Λίβερπουλ 0-2

Αμφίρροπο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για κάποιο τέρμα.

Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μιναμίνο. Ο Ιάπωνας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, ωστόσο ο Άλισον τον σταμάτησε.

Στο 29′ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος μπήκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η Σάλτσμπουργκ είχε την ευκαιρία της στο 43ο λεπτό. Ο Χάαλαντ έγινε αποδέκτης της μπάλας έδωσε στο Μιναμίνο που ανέβηκε από τα αριστερά, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε σύριζα έξω από αριστερό δοκάρι του Άλισον.

Τεράστια ευκαρία έχασε και Λίβερπουλ στις καθυστερίσεις του ημιχρόνου. Ο Σαλάχ έξω από την περιοχή έδωσε στον Κεϊτά, εκείνος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, άλλα ο Στάνκοβιτς απέκρουσε σωτήρια και κράτησε το 0-0.

H Λίβερπούλ βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 57′ με τον Κεϊτά. Ο Μανέ πέρασε από τα αριστερά, ο Στάνκοβιτς βγήκε αρκετά πλάγια στην περιοχή, με τον Σενεγαλέζο να κάνει τη σέντρα και ο Κεϊτά με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ και άνοιξε το σκορ για τους “κόκκινους”.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 2-0 στο επόμενο λεπτό (58′) με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Στάνκοβιτς και από αρκετά πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 88′ Σαλάχ και Μανέ άλλαξαν τη μπάλα αρκετές φορές, με τον Μανέ να κάνει το σουτ, όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

RB Σάλτσμπουργκ (Χεσέ Ματς): Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βόμπερ, Ονγκενέ, Κρίστενσεν, Μβεπού, Γιουνούζοβιτς (68′ Ντάκα), Σζομποσλάι (90′ Ασιμέρου), Μιναμίνο, Χουάνγκ, Χάλαντ (75′ Οκουγκάβα).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Λόβρεν (53′ Γκόμεζ), Αλεξάντερ Άρνολντ, Χέντερσον, Κεϊτά (87′ Οριγκί), Βαϊνάλντουμ, Μανέ Σαλάχ, Φιρμίνιο (75′ Μίλνερ).

Νάπολι- Γκενκ 4-0

Οι Ναπολιτάνοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη που έψαχναν, ώστε να πάρουν την πρόκριση.

Ο Μίλικ άνοιξε το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό. Ο Πολωνός πίεσε τον νεαρό τερματοφύλακα της Γκενκ, Φάντεφουρντ που προσπάθησε να τριπλάρει, άλλα έχασε την μπάλα και ο στράικερ των γηπεδούχων σκόραρε.

Η Νάπολι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε στο 2-0, ξανά με τον Μίλικ, στο 26ο λεπτό. Ο Ντι Λορένζο έβγαλε μία πολύ ωραία μπαλιά στον κενό χώρο μέσα στην περιοχή, με τον Μίλικ να στέλνει, με ωραίο πλασέ, την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα των Βέλγων.

Ο Καγιεχόν έφυγε μόνος του σε τετ α τετ με τον Φάντεφουρντ. Ο νεαρός τον ανέτρεψε και η Νάπολι κέρδισε πέναλτι. Σε κακή βραδιά ήταν ο Βέλγος, που ήταν φανερά επηρεασμένος από το λάθος του στο πρώτο τέρμα των Ναπολιτάνων.

Ο Μίλικ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ευστόχησε και έγραψε το 3-0, πετυχαίνοντας ο ίδιος χατ τρικ στο 28′.

Το 4-0 για την Νάπολι έκανε ο Μέρτενς στο 75′, με εκτέλεση πέναλτι.

Στο 77′ μετά από ωραία ενέργεια ο Χάτζι, έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

Νάπολι (Κάρλος Αντσελότι): Μέρετ, Ρούι, Κώστας Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ντι Λορένζο, Ρουίζ, Άλαν, Ζολίνσκι (72′ Γκαετάνο), Καγεχόν (79′ Γιορέντε), Μέρτενς, Μίλικ (78′ Λοζάνο).

Γκενκ (Χάνες Γουλφ): Φάντεφουρντ , Ντε Νόρε (82′ Μπόργκε), Λουκουμί, Ντεβέστ, Γιοακίμ Μέλε, Μπέργκε, Ίτο (72′ Χάγκι), Χροσόφσκι, Σαμάτα (63′ Μπονγκοντά), Πέιντσιλ, Ονουάτσου.