Πέρασε αλώβητη από τη Χετάφε η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα της Χετάφε με 0-2 εκτός έδρας, για πρώτη φορά εκτός έδρας μετά τον Απρίλιο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι συνεργασίες των επιθετικών της Μπαρτσελόνα, που δεν είχαν στην διάθεση τους τον Μέσι λόγω τραυματισμού, δύσκολα έβγαιναν στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ.

Στο 21’ ο Άνχελ έχασε την μοναδική καλή ευκαιρία για την Χετάφε. Βρήκε χώρο να σουτάρει μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Τερ Στέγκεν το έβγαλε.

Τα πρώτα 30 λεπτά υπήρχαν πολλά λάθη από την άμυνα της Μπαρτσελόνα, όμως στο 41’ ο Λουίς Σουάρες μετά από ασίστ του Τερ Στέγκεν άνοιξε το σκορ για το 0-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τερ Στέγκεν έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα που δημιουργεί ασίστ στην La Liga στον 21ο αιώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των «μπλαουγκράνα» βελτιώθηκε σημαντικά, με αποτέλεσμα μόλις στο 49’ ο Φίρπο να πετυχαίνει και δευτερο γκολ, εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Σόρια μετά από σουτ του Πέρεθ και από κοντά έκανε το 0-2.

Μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες έπεσε και η Χετάφε δεν πίεζε τόσο πολύ για να βρει κάποιο γκολ. Στο 82’ ο Λενγκλέ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για τα εναπομείναντα λεπτά.

Σκόρερ: 41′ Σουάρες, 49′ Φίρπο

Χετάφε(Χοσέ Μπορδαλάς): Σορία, Νταμιάν, Τζενέ, Μπρούνο, Νιόμ, Τζέισον, Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Άνχελ, Μάτα (58’ Μολίνα)

Μπαρτσελόνα(Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Φίρπο, Λανγκλέ, Πικέ, Ρομπερτό, Αρτούρ, Μπούσκετς (79’ Ράκιτιτς), Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν (75’ Σεμέδο), Σουάρεζ, Πέρεθ (85’ Τοτιμπό)