Πέρασε αλώβητη από τη Νεά Σμύρνη

Τρίτη σερί νικη μέσα στην Νέα Σμύρνη κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο (0-2), στο πλαισιο της 18ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μανταλος άνοιξε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο Πόνσε πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους κιτρινόμαυρους και σκόραρε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο γκολ η Ένωση, έδειξε να επαναπαύεται και να δίνει χώρο στους Νεοσμυρνιώτες (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο). Τελικά όμως δεν ισοφαρίστηκε, αντιθέτως πέτυχε στο 92′ το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη.

Έντονες διαμαρτυρίες από τον Πανιώνιο για το πρώτο γκολ του Μάνταλου, για χέρι στην αρχή της φάσης.

ΗΑΕΚ μείωσε τη διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό στους 3 βαθμούς, έχοντας  παιχνίδι περισσότερο.

Πολύ καλή στιγμή για τον Πανιώνιο μόλις στο 4’ ο Ντουρμισάι επιχείρησε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως πετάχτηκε ο Μπάρκας και έδιωξε.

Η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο και στο 14’ ο Πέτρος Μανταλος την έβαλε μπροστά στο σκορ. Ο αρχηγός της Ένωσης έπαιξε το 1-2 με τον Πόνσε, έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για τους κιτρινόμαυρους, κάνοντας το 0-1 στη Νέα Σμύρνη. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την αρχή της φάσης του γκολ, ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μάνταλου.

Λίγο πριν το 45’ η ΑΕΚ είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία, ο Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Οικονόμου αυτή την φορά, σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 56’ ένα λάθος στην άμυνα του Πανιωνίου, έδωσε την ευκαιρία στον Κλωναρίδη να πάρει τη μπάλα από τον Χουλτ, δοκιμάζοντας το μακρινό σουτ που κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.

Ο Ιστορικός κέρδισε ένα φάουλ στο 61’ σε καλό σημείο, όμως η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντουρμισάι, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.

Στο 80’ παραλίγο να γίνει το 1-1 για τον Πανιώνιο μετά το λάθος του Γκάλο. Ο Κούρντι έκανε γέμισμα από δεξιά και ο Βραζιλιάνος μπακ με κεφαλιά πήγε να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα!

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν να ισοφαρίσουν και στο 88’ ο Τσιλούλης από το ημικύκλιο απείλησε την εστία της ΑΕΚ, αλλά Μπάρκας με εκπληκτική απόκρουση κράτησε αλώβητη την εστία του.

Η πρωταθλήτρια κλείδωσε το ματς και στις καθυστερήσεις με τον ο Πόνσε, έπειτα από το τραγικό λαθος του τερματοφύλακα του Πανιωνίου, στρώθηκε η μπάλα στον Αργεντινό και εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-2.

Κίτρινες: Χουλτ, Μπακάκης – Ντουρμισάι, Κούρντι

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά(65’ Καμαρά), Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά(38’ Μανθάτης), Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί(77’ Τσιλούλης)

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Μπακασέτας(81’ Μπογιέ), Γκάλο, Κλωναρίδης(60’ Κρστιτσιτς), Πόνσε(90+2 Αλμπάνης)