Πέρασε αλώβητη η Σίτι από τη Μπόρνμουθ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Μπόρνμουθ με 3-1, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δε δυσκολεύθηκε απέναντι στη Μπόρνμουθ και με τη νίκη της ανέβηκε στη δεύτερη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος με 7 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, έχοντας μόλις δυο βαθμούς διαφορά.

Μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αγουέρο με πολύ ωραίο πλασέ, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Στέρλινγκ στο 43’ έπειτα από πάσα του Νταβίντ Σίλβα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-2.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Χάρι Γουίλσον, κατάφερε να μειώσει, με ένα μακρινό σουτ, για τους γηπεδούχους σε 1-2.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Μάλιστα στο 64ο λεπτό ο Αγουέρο, μετά από ασίστ του Νταβίντ Σίλβα σκόραρε ξανά και διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την ομάδα του.

Κίτρινες: Γουόκερ, Μοράες, Λέρμα, Οταμέντι

Μπόρνμουθ: Ραμσντέιλ, Σμιθ (68’ Ιμπε), Μεφαμ, Κουκ, Ακέ, Ντάνιελς (37’ Χ. Γουίλσον), Κινγκ, Λέρμα, Μπιλινγκ, Φρέιζερ, Γουίλσον (69’ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι: Μοράες, Γουόκερ (90’ Κανσέλο), Οταμέντι, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ντε Μπρούιν, Γκουντογκάν (58’ Κασκάντε), Ντ. Σίλβα, Μπ. Σίλβα (79’ Μαχρέζ), Αγουέρο, Στέρλινγκ