Πέρασε από τη Λαμία η ΑΕΚ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, φεύγοντας με το διπλό από την έδρα της Λαμίας

Η ομάδα της Λαμίας ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι, για την 16η αγωνιστική της Super League 1.

Σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Ανσαριφάρντ στο 9ο λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι στο ματς. Η ομάδα του Χιμένεθ έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ ημιχρόνου με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ινσούα στο 53′.

Με τον Ισπανό προπονητή στον πάγκο κράτησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος το «μηδέν» παθητικό. Επίσης, αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ΑΕΚ και πάει με καλή ψυχολογία στην Θεσσαλονίκη για το εξ αναβολής ντέρμπι με τον Άρη (Πέμπτη, 14/01), ενώ οι Φθιώτες θα αγωνιστούν στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο.

Η ΑΕΚ έφτασε τους 30β και είναι στην 4η θέση, ενώ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς βρίσκεται η Λαμία.

O αγώνας:

Στο 9ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ και μετά και από τη χρήση του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά, κάνοντας το 0-1.

Πολύ γρήγορο το παιχνίδι στο Αθανάσιος Διάκος και από τις δυο ομάδες με πολλές αρκετές και “δυνατές” φάσεις.

Στο 18ο λεπτό ο Μάνταλος έβγαλε για τον Μπακάκη, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Επασί, αλλά ο τελευταίος τον νίκησε.

Στο 21ο λεπτό ο Ινσούα πέρασε στον Ανσαριφάρντ, εκείνος έκανε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 28ο λεπτό ο Ρόμανιτς ανέβηκε προς την εστία της ΑΕΚ, αλλά ο  Νεντελτσεάρου πάλι τον σταμάτησε, με τον Ρουμάνο αμυντικό να εμποδίζει τις περισσότερες προσπάθειες των Λαμιωτών.

Στο 35ο λεπτό ο Αλμπάνης έκανε μια προσπάθεια, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ο Προβυδάκης έκανε ένα σουτ στο 40ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να προηγείται με 0-1.

Διπλή προσπάθεια χωρίς αποτέλεσμα είχε ο Αλμπάνης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Στο 53ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ινσουά δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Προβυδάκη.

Μετά από πολλές αλλαγές και από τους δυο προπονητές, τα πλάνων των δύο ομάδων άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να αντέξουν περίπου 40 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Ολιβέιρα στο 71ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση πέρασε τον Τζανετόπουλο, σούταρε, αλλά ο Επασί μπλόκαρε.

Η ομάδα της Λαμίας προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με το 0-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Ρόμανιτς, Βασιλακάκης, Τζανδάρης, Ολιβέιρα

Κόκκινη: Ινσούα (53΄)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (63΄ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74΄ Γκούγκα), Προβυδάκης (59΄ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59΄ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63΄ Τιρόνε), Καραμάνος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοβ (69΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62΄ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (57΄ Λόπες), Τάνκοβιτς (69΄ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (62΄ Ολιβέιρα).