Πέρασε από το “Κλ. Βικελίδης” ο Ολυμπιακός

Αήττητος προχωρά στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε και από το «Κλεάνθης Βικελίδης» επικρατώντας με 1-2 του Άρη.

Ένας Ολυμπιακός που παρουσιάστηκε σοβαρός, έβρισκε λύσεις, έφτανε στο γκολ και έβγαζε αντίδραση όποτε χρειαζόταν, δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, ήδη από το πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Μασούρας στο 33’, ο Ελ Αραμπί στο 38’, ενώ ο Άρης είχε προηγηθεί με τον Ντιγκινί στο 6’.

Αγωνία για Ποντένσε και Τσιμίκα που αποχώρησαν τραυματίες.

Το ματς

Στην πιο γνώριμή του ενδεκάδα επέστρεψε ο Πέδρο Μαρτίνς, με δύο αλλαγές. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί και Τσιμίκας στα άκρα της άμυνας, Σεμέδο και Αβραάμ στόπερ, Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης στον άξονα, Ποντένσε και Μασούρας στα πλάγια και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, φτάνοντας πρώτος στο γκολ.

Στο 6ο λεπτό, ο Ματίγια εκτέλεσε φάουλ, ο Ντιγκινί πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα, με τη βοήθεια και του δεξιού δοκαριού για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση. Βγήκε μπροστά, πίεσε και αυτό μετουσιώθηκε σε γκολ.

Στο 33’ ο Τσιμίκας έκανε πολύ ωραία ενέργεια από αριστερά αποφεύγοντας τον Φετφατζίδη, έβγαλε σέντρα για τον Μασούρα και αυτός με ωραία κεφαλιά σκόραρε για το 1-1!

Στο 38’ ο Ντανιέλ Ποντένσε ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και έδωσε τη θέση του στον Χιλάλ Σουντανί. Έτσι, ο Σουντανί πέρασε δεκάρι, με τον Βαλμπουενά στα εξτρέμ.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, στο 38ο λεπτό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εμάν για το 1-2!

Στο 43’ ο Τσιμίκας έδωσε στον Σουντανί, ο οποίος με διπλή προσπάθεια από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως καθώς φάνηκε μέσω του VAR να έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του, το τέρμα δεν μέτρησε.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Άρης πήγε να πιέσει, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Στο 52’ έπειτα από στημένη φάση και διώξιμο των φιλοξενούμενων, ο Μαντσίνι έπιασε συρτό σουτ και η μπάλα πέρασε εκτός. Δύο λεπτά μετά ο Κόρχουτ έκανε κεφαλιά ύστερα από κόρνερ, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77’ ύστερα από αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μασούρας έκανε ένα σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Έμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (75’ Μαρτίνες), Ντιγκινί (84’ Τόνσο), Ιντέγε

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας (57’ λ.τρ. Τοροσίδης), Αβραάμ, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (38’ λ.τρ. Σουντανί), Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (83’ Γκερέρο)