Πέρασε και από τον Βόλο ο Παναθηναϊκός

Έκανε το 5Χ5 ο Παναθηναϊκός, έφυγε με το διπλό από τον Βόλο και συνεχίζει ακάθεκτος…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη και 6ος αγώνας που κρατάει το μηδέν στην άμυνα η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 34β και βρίσκεται στην 4η θέση, ενώ ο Βόλος με 23β είναι στην 7η θέση.

Τα τέρματα των “Πρασίνων” πέτυχαν οι Καμπετσής (τρίτο σερί γκολ) και Ιωαννίδης. Με δέκα έπαιζε από το 0-1 οι φιλοξενούμενοι με την κόκκινη του Χουάνκαρ (55′). Δοκάρι είχε ο Βόλος με τον Φεράρι.

Το “τριφύλλι” πάλι δεν ενθουσίασε με την εικόνα του, αλλά εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και έφυγε με το διπλό από την πόλη της Μαγνησίας.

Ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο ματς και έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην εστία των γηπεδούχων.

Στο 17ο λεπτό ο Βόλος έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τη μπάλα να βρίσκει στο απέναντι δοκάρι και φεύγει πλάγια.

Στο 19ο λεπτό νέα καλή ευκαιρία για τον Βόλο. Μετά τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαρτόλο πρόλαβε τον Πούγγουρα, έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Στο 26ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά οι “πράσινοι”. Ο Καμπετσής έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα δεν άλλαζε κάτι, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Στο 42′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Μαουρίσιο πήρε την κεφαλιά, με τον Κλέιμαν να αποκρούει δύσκολα, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή του Βόλου, ώσπου στρώθηκε στον Καμπετσή, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκρίλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, για το 0-1.

Στο 44ο λεπτό ο Βόλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ο Φεράρι έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Δουβίκας και στο δεύτερο ο Μπαρτόλο δεν κατάφεραν να την βρουν, με τη μπάλα να περνάει από όλους και να μην καταφέρνουν να σπρώξουν τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι να προηγείται με 0-1.

Στο δεύτερο μέρος και στο 51′ οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή να ισοφαρίσουν, αλλά ο Κιάκος μέσα στην περιοχή ανενόχλητος, αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 55′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες με την κόκκινη του Χουάνκαρ. Ο διαιτητής χρειάστηκε το VAR για να αλλάξει την κίτρινη κάρτα σε κόκκινη, για φάουλ του Ισπανού αμυντικού στον Γκρίλο.

Στο 65ο λεπτό μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Αϊτόρ βρήκε με ωραία κάθετη τον Ιωαννίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ, νίκησε τον Κλέιμαν και έκανε το 0-2.

Στη συνέχεια ο Βόλος επηρεάστηκε από το δεύτερο γκολ, έπεσε η ψυχολογία του, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα και να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στο 88′ οι γηπεδούχοι σε μία από τις τελευταίες τους προσπάθειες, ο Ριένστρα σούταρε στη κίνηση, αλλά ο Διούδης απέκρουσε. Το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Κιάκος – Καμπετσής

Κόκκινη: Χουάνκαρ

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης (22′ Μπαριέντος, 46′ Κιάκος, 71′ Μπάλλας) , Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσόκανης, Σάντος, Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δούβικας.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Χατζηθεοδώριδης, Μαουρίσιο (90′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Καμπετσής, Αϊτόρ (79′ Χατζηγιοβάνnης), Ιωαννίδης (83′ Καρλίτος)