Πέρασε και ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη

Νικηφόρο το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Τρίπολη με 0-2 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι δίχως υψηλό ρυθμό και πολλές τελικές προσπάθειες από τις δύο πλευρές.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν και πέρασαν από μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα που όμως φέτος έχουν καταφέρει και την έχουν αλώσει τόσο ο Π.Α.Ο.Κ. όσο και η Ά.Ε.Κ., οι βασικοί πρωταγωνιστές δηλαδή για τον τίτλο του πρωταθλήματος.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε ο Ολυμπιακός με τους Φορτούνη(28′) και Λάζαρο(51′) να χριζονται και σκόρερ αλλά και δημιουργοί των φάσεων.

Ο Αστέρας είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία σκοράρει δύο λεπτά πριν ο Ολυμπιακός σημειώσει το πρώτο του τέρμα με τον Φερνάντες να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι του Σα.

Από κει και ύστερα οι Αρκάδες ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος αλλά δεν κατάφεραν με τις τελικές τους προσπάθειες να μειώσουν το σκορ ενώ κοντά και σε ένα τρίτο τέρμα έφτασαν οι Πειραιώτες δίχως όμως να καταφέρουν κι αυτοί με την σειρά τους να διευρύνουν το τελικό σκορ.

Παρόλα αυτά, οι Αρκάδες, είναι στο -6 από την 5η θέση και σαφώς δεν έχουν χάσει ακόμα το δικαίωμα να πιστεύουν στην κατάκτησή της όμως χρειάζεται και προσοχή γιατί είναι μολις λίγες θέσεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Στο -8 παρέμεινε ο Ολυμπιακός πίσω από τον πρωτοπόρο Π.Α.Ο.Κ.

Λεπτό προς λεπτό:

Α’ ημίχρονο:
Σουτ του Ποντένσε μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να πέφτει και να διώχνει δύσκολα.

Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλοπούλου στο 8′ με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Όμορφη εκδήλωση επίθεσης από τα δεξιά για τους γηπεδούχους, ο Κώτσιρας έκανε μια συρτή σέντρα με αποδέκτη τον Φερνάντες του οποίου το σουτ στην κίνηση σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σα.

Το σκορ άνοιξε στο 28′ ο Φορτούνης νικώντας τετατετ τον Παπαδόπουλο εκμεταλλευόμενος την άψογη σέντρα του Λάζαρου από τα αριστερά που επιασε την άμυνα του Αστέρα στον ύπνο.

Χλιαρό σουτ του Μουνάφο στο 31′ η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Σα.

Ωραίο σουτ του Γκιγιέρμε στο 39′ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Σέντρα του Τσιλιανίδη από τα δεξιά με τον Κυριακόπουλο να σουτάρει από τα όρια της περιοχής αλλά τον Σα να κρατάει το μηδέν στην εστία του(43′).

Β’ ημίχρονο:
Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος και 0-2 για τον Ολυμπιακό στο 51′. Από μια στατική φάση ο Φορτούνης είναι αυτή την φορά ο δημιουργός και ο Λάζαρος ο εκτελεστής όπου με προβολή νίκησε τον Έλληνα πορτιέρο.

Πρώτο σουτ του Αστέρα στο δεύτερο μέρος με τον Κυριακόπουλο στο 58′ να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Ωραίο μακρινό σουτ του Λάζαρου στο 68′, η μπάλα πέρασε άουτ.

Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Ποντένσε στο 71′ όπου προσπέρασε οποιοδήποτε αντίπαλο βρέθηκε μπροστά του όμως το πλασέ του το σταμάτησε ο Παπαδόπουλος.
Σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ(81′).

Ο Ρόλε έπιασε ένα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις ένα λεπτό αργότερα (82′) η μπάλα κατέληξε κόρνερ έπειτα από παρέμβαση των αμυντικών του Ολυμπιακού.

Αντεπίθεση του Ολυμπιακού στο 83′ ο Γκερέρο δεν μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

Ακυρωθέν γκολ του Αστέρα στο 85′ με τον Βαλιέντε να καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ.

Γύρισμα του Ποντένσε στο 88′ στον επερχόμενο Γκερέρο όπου το σουτ στην κίνηση του δευτέρου κατέληξε άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο, Φερνάντες(76′ Βλάχος), Τσιλιανίδης, Κυριακόπουλος(76′ Ρόλε), Δουβίκας(55′ Μανιάς).

Ολυμπιακός(Πέδρο Μάρτινς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς(78′ Μεριά), Κούτρης, Καμαρά, Γκιγέρμε, Λάζαρος, Φορτούνης(84′ Νάτχο), Ποντένσε, Χασάν(61′ Γκερέρο).

Κίτρινες κάρτες: Πασαλίδης(50′), Τσιλιανίδης(61′)/Φορτούνης(58′)

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητές: Κουμπαράκης(πρώτος), Χατζηνάκος(βοηθός), Βασιλόπουλος(βοηθός), Φωτιάδης(τέταρτος)

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης