Περέγκο: ” Έχουμε άλλα 40′ στην Αθήνα για την πρόκριση”

Ο τεχνικός της Μπάμπεργκ, Φεντερίκο Περέγκο μίλησε για την νίκη της ομάδας του επί της ΑΕΚ (71-67), ενώ τόνισε πως πρέπει να τα δώσουν όλα ώστε να πάρουν την πρόκριση στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά όσα είπε στην συνέντευξη τύπου ο τεχνικός των Γερμανών:

«Προσεγγίσαμε το ματς με μεγάλη σοβαρότητα. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και καλά προετοιμασμένοι, ενώ κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα. Χάσαμε κάποια σουτ λόγω βιασύνης. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο κάναμε κάποιες βιαστικές κινήσεις. Έπρεπε να εκτελέσουμε πιο σωστά. Περιμέναμε μάχη, γιατί η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα και έχει καλό προπονητή. Είμαστε ευχαριστημένοι και έχουμε άλλα 40 λεπτά στην Αθήνα για να διεκδικήσουμε την πρόκριση. Πρώτα όμως έχουμε ένα ματς πρωταθλήματος μπροστά μας

Για την απουσία του Ελίας Χάρις είπε:«Είχε ένα πρόβλημα στον αυχένα πριν το ματς. Δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό, αλλά δεν μπορούσε να παίξει. Ξέρετε πώς είναι όταν μεγαλώνεις (σ.σ. γέλια)»