Περίπατος στο Λανς για τη Λιλ

Εύκολη νίκη πήρε η Λιλ στην έδρα της Λανς και παραμένει στην κορυφή δύο “στροφές” πριν το τέλος.

Για την 36η αγωνιστική του Σαμπιονά η Λιλ νίκησε με 0-3 την Λανς και απομένουν ακόμα δύο ματς για να ολοκληρώσει το θαύμα της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Στο 4ο λεπτό η Λιλ πήρε κεφάλι στο σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του πρώτου της σκόρερ Μπουράκ Γιλμάζ.

Το δεύτερο γκολ της πρωτοπόρου του Γαλλικού πρωταθλήματος πέτυχε εκ νέου ο Τούρκος επιθετικός με εξαιρετικό τελείωμα στο 40ο λεπτό.

Το κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Ντέιβιντ στο 60′ μέσα από την περιοχή.