Περίπατος για τη Λεβερκούζεν, αποκλεισμός ΣΟΚ για Σπόρτινγκ

Με το “διπλό” έφυγαν Μπάγερ Λεβερκούζεν και Βόλφσμπουργκ, από τις έδρες των Πόρτο και Μάλμε, με 3-1 και 3-0 αντίστοιχα. Οι δύο γερμανικοί σύλλογοι πήραν την πρόκριση, στους “16” του Europa League.

Πάρα την ήττα με 3-2 από την Εσπανιόλ, η Γουλβς πήρε την πρόκριση, ενώ η Μπασακσεχίρ σε ένα δραματικό ματς, προκρίθηκε στην παράταση με 4-1 (κ.δ. 3-1), πετυχαίνοντας γκολ στο 118΄. Πρωταγωνιστής για την Μπασακσεχίρ ο Βίσκα με δύο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Λίντσερ – Άλκμααρ 2-0 (44′ πεν., 50′ Ραγκούζ) (1-1)

Βασιλεία – ΑΠΟΕΛ 1-0 (38′ πεν. Φρέι) (3-0)

Μάλμε – Βόλφσμπουργκ 0-3 (42′ Μπρέκαλο, 65′ Γκέρχαρντ, 69′ Ζοάο Βίκτορ) (1-2)

Εσπανιόλ – Γουλβς 3-2 (16′, 57′ πεν., 90+1′ Καλέρι / 22′ Τραορέ, 79′ Ντόχερτι) (16′ Καλέρι) (0-4)

Πόρτο – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-3 (65′ Μαρεγκά / 11′ Αλάριο, 50′ Ντεμιρμπάι, 58′ Χάβερτζ) (1-2)

Γάνδη – Ρόμα 1-1 (25′ Ντέβιντ / 29′ Κλάιφερτ) (0-1)

Μπασακσεχίρ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-1 (31′ Σκρτελ, 45′ Άλεκσιτς, 90+2′, 118΄πεν. Βίσκα / 68′ Βιέτο) (1-3)

ΕΚΑΝΕ ΤΟ 2/2 Η ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν προέρχονταν από την νίκη με 2-1 στην έδρα της, στο πρώτο παιχνίδι. Η γερμανική ομάδα στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ στο Ντραγκάο. Μετά από ωραία συνολική προσπάθεια, ο Αλάριο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δεξί άψογο πλασέ έκανε το 1-0, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την πρόκριση για τις “Ασπιρίνες”.

Η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Στο 50ο λεπτό ο Ντερμιρμπάι με σουτ εντός της περιοχής έκανε το 2-0. Η ομάδα του Μπος έφτασε και σε τρίτο τέρμα, στο 58′ με σκόρερ τον Χάβερτζ (3-0), μετατρέποντας την ρεβάνς σε περίπατο.

Το μόνο που κατάφερε η Πόρτο, ήταν να μειώσει σε 3-1, στο 65ο λεπτό, με τον Μαρεγκά.

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Μπασακσεχίρ – Σπόρτινγκ 4-1

Τεράστια πρόκριση στην παράταση για την Μπασακσεχίρ. Οι Τούρκοι με πέναλτι στο 118΄έκαναν το 4-1, αποκλείοντας την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Στο πρώτο παιχνίδι η Σπόρτινγκ είχε πάρει την νίκη με 3-1.

Ανοιχτό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη, με πολλές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Η Μπασακσεχίρ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ πρώτη. Στο 31′ ο Σκρτελ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο τουρκικός σύλλογος έφτασε στο 2-0 στο 45′ με τον Ντάνιελ Άλεκσιτς. Η Σπόρτινγκ κατάφερε να μειώσει και να αποκτήσει σκορ πρόκρισης στο 68′ με κεφαλιά του Βιέτο. Ωστόσο, ο Βίσκα στις καθυστερήσεις και το 90+2′ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί η Μπασακσεχίρ κέρδισε πέναλτι στο 118′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βίσκα, ο οποίος ευστόχησε και έκανε το 4-1, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Εσπανιόλ – Γουλβς 3-2

Στην Βαρκελώνη η Εσπανιόλ έψαχνε ένα θαύμα απέναντι στην Γουλβς, με την πρώτη αναμέτρηση στην Αγγλία να λήγει 4-0 υπέρ των “Λύκων”. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-2 ωστόσο η Γουλβς ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση.

Η Εσπανιόλ έκανε το 1-0 στο 16ο λεπτό, με τον Καλέρι. Η απάντηση των Άγγλων ήταν άμεση, καθώς με πλασέ ο Αντάμα Τραορέ έκανε το 1-1 στο 22′. Η Εσπανιόλ έκανε το 2-1 στο 57′ και πάλι με τον Καλέρι, ο οποίος αυτή τη φορά σκόραρε με πέναλτι.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με Ντόχερτι, μετά από ασίστ του Ντανιέλ Ποντένσε. Τελικά στο 90+1′ ο Καλέρι με το τρίτο προσωπικό του γκολ, έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Γάνδη – Ρόμα 1-1

Η Ρόμα στο Ολίμπικο ήταν αυτή που πήρε την νίκη με 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση κόντρα στην Γάνδη.

Η ομάδα από το Βέλγιο έψαχνε ένα γκολ το οποίο και πέτυχε στο 25ο λεπτό, με τον Γιόναταν Ντέιβιντ. Ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο οι “Τζιαλορόσι” αντέδρασαν άμεσα και με τον Κλάιφερτ στο 29′ ισοφάρισαν σε 1-1.

Η Γάνδη ήταν καλύτερη και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, ωστόσο η αστοχία των Βέλγων και οι επεμβάσεις του Λόπεζ ήταν καθοριστηκές.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΛΙΝΤΣΕΡ, ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΓΙΑ ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στην Ελβετία η Βασιλεία προέρχονταν από την νίκη με 0-3 κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Εύκολο το έργο των γηπεδούχων στο δεύτερο παιχνίδι. Ο Φρέι με πέναλτι έκανε το 1-0 στο 38′, βάζοντας ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της ομάδας του ΑΠΟΕΛ.

Λίντσερ και Άλκμααρ είχαν έρθει ισόπαλες με 1-1 στην Ολλανδία, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η Λίντσερ με πρωταγωνιστή τον Ραγκούζ, ωστόσο, που πέτυχε δύο γκολ, πήρε την νίκη-πρόκριση με 2-0. Οι Αυστριακοί ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού φτάνοντας σε μια τεράστια πρόκριση.

Μετά από μια μεγάλη ανατροπή στο πρώτο παιχνίδι στην Γερμανία, η Βόλφσμπουργκ είχε επικρατήσει με 2-1 της Μάλμε.

Οι Γερμανοί μετέτρεψαν σε περίπατο τον επαναληπτικό στο Μάλμε της Σουηδίας, επικρατώντας με 3-0. Στο 42′ ο Μπρέκαλο έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι “Λυκοί” πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με τον Γκέρχαρντ στο 65ο λεπτό (2-0). Ο Ζοάο Βίκτορ πέτυχε το 3-0 για την Βόλφσμπουργκ, στο 69′.