Περίπατος για την Σίτι στο Κρειβεν Κοτατζ

Για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο μεσημέρι καθως πήρε την νικη με 0-2 επί της Φούλαμ.  Οι πολίτες σημείωσαν την 25η νικη, ενώ οι Λονδρέζοι συνέχισαν για όγδοο παιχνίδι τις ήττες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι είχε επιβάλει το ρυθμό της στην Φουλαμ, στο 4΄ οι πολίτες προειδοποίησαν με το σουτ του Αγκουέρο αλλά η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπερνάντο Σίλβα σημείωσε το 1-0. Μετά το γκολ η ομάδα του  Γκουαρδιόλα έφερε τρικυμία στην άμυνα των γηπεδούχων χωρίς αποτέλεσμα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σίτι έδειχνε την ποιότητα της. Το 2-0 το έκανε ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 27΄ με ιδανικό πλασέ.

Η ομάδα του Σκορ Πάρκερ προσπάθησε να απειλήσει τον Έντερσον με το σουτ του Ράιαν Σεσσεγνον στο 33΄όμως ο Βραζιλιάνος απομάκρυνε τον κίνδυνο. Με το 2-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια .

Η επανάληψη ξεκίνησε με το ίδιο μοτίβο για την Σίτι καθώς  είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όμως στην συνέχεια η Φούλαμ προσπάθησε να βγει μπροστά χωρίς να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη. Προς το φινάλε του αγώνα οι πολίτες ήθελαν να κάνουν το 0-3 χωρίς να τα καταφέρουν.

Πλέον η Σίτι πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα  με 77 βαθμούς και περιμένει να στραβοπατήσει η Λίβερπουλ με την Τότεναμ. Ενώ οι πιθανότητες της Φούλαμ να μείνει στα σαλόνια της Πρέμιερ εξανεμίζονται.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Φούλαμ: Ρίκο, Κρίστι, Τσέιμπερς, Φοσού-Μενσά, Μπράιαν, Ζάμπο Ανγκισά, Λε Μαρσάντ, Κέρνι (70’ Σίρλε), Ρ. Σεσενιόν, Αγίτε (64’ Κεμπάνο), Μπάμπελ (88’ ΜακΝτόναλντ)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Οταμέντι, Λαπόρτ, Γουόκερ, Ζιντσένκο, Γκουντογκάν, Ντ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε (75’ Φερναντίνιο), Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ (88’ Μαχρέζ), Αγουέρο (57’ Γκ. Ζεσούς)