Περίπατος για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη

Πέρασε νικηφόρα και από το «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 2-4 τον Άρη για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το αήττητό τους, έχοντας 3 ματς ακόμη για να ολοκληρώσουν αήττητοι το φετινό πρωτάθλημα.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Γιώργος Μασούρας στο 34’και στο 49’ και ο Αχμέντ Χασάν στο 45’+1’ και στο 66’. Για τους Θεσσαλονικείς σκόραραν ο Γιάννης Φετφατζίδης στο 56’ και ο Πέτρος Μπαγκαλιάνης στο 87’.

Το ματς

Το τέρμα ήταν ο Αλέν, Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ στην άμυνα, Καφού, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Μασούρας, Λοβέρα μεσοεπιθετικά και ο Χασάν στην κορυφή.

Από την άλλη πλευρά, για τον Άρη ο οποίος κατέβηκε με 14 παίκτες στην αποστολή, ο Κουέστα ήταν στο τέρμα, Ροζ, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης στην άμυνα, Σάσα, Ματίγια στον άξονα και οι Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μαρτίνες πίσω από τον Γκάμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα και δύο δοκάρια αντίστοιχα, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα και να φτάνει δύο φορές στο γκολ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά, ο Άρης ήταν εκείνος που πίεσε με συνεχόμενα κόρνερ, με τον Ολυμπιακό να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 7’ με το σουτ του Λοβέρα, που απέκρουσε ο Κουέστα.

Στο 12’ ο Μαντσίνο βγήκε στην πλάτη της άμυνας ύστερα από μπαλιά του Φετφατζίδη, αλλά ο Αλέν μπλόκαρε το πλασέ του. Το ίδιο έκανε ο Αλέν και σε νέο σουτ του Σάσα τρία λεπτά μετά.

Στο 18’ ο Τοροσίδης έκανε σουτ από τη γωνία της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Ενώ στο 20’ ο Φετφατζίδης σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλέν.

Στο επόμενο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Χασάν έκανε προβολή μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά για πολύ λίγο δεν βρήκε τη μπάλα.

Στο 34’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Καμαρά έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα για τον Μασούρα, που έκανε κίνηση στην καρδιά της άμυνας και πλάσαρε με δύναμη κάνοντας το 0-1.

Στο 38’ ο Γκάμα αφού προχώρησε μερικά μέτρα με τη μπάλα, σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με τον Αλέν να αποκρούει.

Στο 39’ ο Καφού μπήκε στην περιοχή, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Γκασπάρ στα δεξιά, που σούταρε με τον Κουέστα με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει.

Στο 42’ ο Γκάμα άνοιξε αριστερά στον Μαντσίνι, αυτός σέντραρε για τον Φετφατζίδη, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 45’ ο Μασούρας έκανε κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Κουέστα με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού του αποσόβησαν το γκολ

Ενώ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χασάν, ύστερα από λανθασμένο γύρισμα του Άρη, έσκαψε τη μπάλα κάνοντας το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν ανώτερη, σκοράροντας άλλες δύο φορές, με τον Άρη ωστόσο να φτάνει και εκείνος στην επίτευξη δύο τερμάτων, χωρίς ωστόσο να πιάσει μεγάλη απόδοση.

Στο 49’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο τρίτο γκολ του. Ο Τοροσίδης σέντραρε από αριστερά, ο Μασούρας έκανε κοντινό πλασέ και έκανε το 0-3.

Στο 56’ ο Άρης μείωσε σε 1-3 με σουτ του Φετφατζίδη, που κόντραρε στον Σισέ και ξεγέλασε τον Αλέν.

Στο 65’ ο Χασάν μπήκε στην περιοχή, πήγε να ντριπλάρει τον Δεληζήση, ο οποίος τον βρήκε στο καλάμι ανατρέποντάς τον, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 66’ ο ίδιος, γράφοντας το 1-4.

Στο 75’ ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 77’ ο Μπουχαλάκης έβγαλε κάθετη στον Χασάν, αυτός έκοψε δίπλα του στον Καφού, αυτός έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 82’ ο Ραντζέλοβιτς έκανε σουτ μέσα στην περιοχή ύστερα από προσπάθειά του, αλλά αυτή πέρασε άουτ.

Στο 87’ ο νεαρός αμυντικός Μπαγκαλιάνης, με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, νίκησε τον Τζολάκη (που στο μεταξύ πέρασε στο ματς αντί του Αλέν), κάνοντας το τελικό 2-4.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σάσα (80’ Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μαρτίνες, Γκάμα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (78’ Τζολάκης), Τοροσίδης, Γκασπάρ (58’ Ραντζέλοβιτς), Σεμέδο, Σισέ, Καφού, Μπουχαλάκης, Καμαρά (58’ Μπρούνο), Μασούρας (69’ Ξενιτίδης), Λοβέρα (69’ Βαλμπουενά), Χασάν