Περιστέρι: Δεν άντεξε στο τέλος κόντρα στη Ντιζόν

Το Περιστέρι αν και προσπάθησε να πάρει το “διπλό” κόντρα στη Ντιζόν, δεν τα κατάφερε, θέλοντας πλέον 2 στα 2 για τη συνέχεια.

Το Περιστέρι ηττήθηκε στη Γαλλία από τη Ντιζόν με 89-80 στην πρεμιέρα των play-in στο Basketball Champions League και πλέον θέλει 2/2 για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όχι μόνο κοίταξε στα μάτια την Ντιζόν, αλλά είχε και το πάνω χέρι για περίπου 28 λεπτά στη Γαλλία. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρκους ΜακΝτάφι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας σημαντικούς πόντους προς το φινάλε του ματς.

Από την άλλη, για το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Αγραβάνης με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, Ντένμον με 21 πόντους 5/7 τρίποντα και τέλος ο  Μπίλαν με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο στη Γαλλία ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αφού στο αρχικό ξέσπασμα της Ντιζόν (11-6), το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του σερί 8-0 παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (11-14), με τους Γάλλους να απαντούν με σερί 6-2 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-16.

Με πέντε αναπάντητους πόντους του Γκάβιν Γουεάρ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους, 22-16 (12′). Με μπροστάρηδες τους Σίλβεν Φρανσίσκο και Μίρο Μπίλαν, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στις δύο πλευρές, και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά πήγαν και στο +7, 30-37 (19′).Ο ΜακΝτάφι μείωσε στους τρεις, όμως με ένα δύσκολο τρίποντο του Ντένμον στο φινάλε του ημιχρόνου, το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-40.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ, όμως οι Γάλλοι με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και πήραν ξανά το προβάδισμα, αφού με ένα σερί 10-3 στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου, έφτασαν την διαφορά στο +4, 64-60.

Ένα κάρφωμα του Αγραβάνη στον αιφνιδιασμό, στις αρχές της τέταρτης περιόδου έκανε το 64-62), όμως απαντήθηκε από τρίποντο του ΜακΝτάφι για το +5 των γηπεδούχων, όμως και πάλι το Περιστέρι είχε τις λύσεις. Ο Αγραβάνης το έβαλε μπροστά (73-74 στο 34′), σημείο στο οποίο η Ντιζόν έτρεξε ένα 7-0 που της έδωσε προβάδισμα δύο κατοχών. Από εκεί και πέρα το Περιστέρι δεν βρήκε τις άμυνες που είχε ανάγκη, με τον Γουέρ να γράφει το 86-78 (39′) που έκρινε οριστικά τον αγώνα, ο οποίος τελείωσε με το σκορ στο 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4 (4 ριμπάουντ), Χόλστον 15 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρόβατ 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ0, ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ

Περιστέρι (Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρανσίσκο 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2