Περιστέρι: Γιόρτασε με νίκη επί της Ρίγα

Το Περιστέρι υποδέχθηκε τη Ρίγα, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League, της οποίας και επικράτησε με 91-83.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν πολύ δυναμικά τον αγώνα και στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά μέχρι και 20 πόντους. Οι παίκτες της Ρίγα μείωσαν στους 9 στη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλο που οι Περιστεριώτες βρέθηκαν ξανά μπροστά με 22 πόντους, οι Λετονοί κατάφεραν να μειώσουν λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα στους 6 πόντους. Ο Χάτσερ όμως είχε άλλη άποψη και με ένα κρίσιμο τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά. Τελικά οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πήραν τη νίκη με 91-83, κάνοντας το 2 στα 2 στον θεσμό.

Για το Περιστέρι τρομερός ήταν ο Χάτσερ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους (5/8 τρ.). Πολύ σημαντική ήταν η προσφορά του Χρήστου Σαλούστρου, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους αλλά και του Μόρισον προσθέτοντας και αυτός 16 πόντους. Για τη Ρίγα ξεχώρισε ο Στρούμπρις, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ιστορικού και εορταστικού χαρακτήρα, καθώς το Περιστέρι έπαιξε τον πρώτο εντός έδρας ευρωπαϊκό αγώνα, έπειτα από 15 χρόνια. Επίσης η ομάδα γιόρτασε τα 48 χρόνια από την ίδρυση της (22/10).

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Περιστερίου είναι στην Ισπανία με την Τενερίφη (29/10).

Το Περιστέρι ξεκίνησε τον αγώνα πολύ πιο δυναμικά από τους Λετονούς και βρέθηκε μπροστά με 10-2 (4’). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στο 14-4 (6’). Η Ρίγα αντέδρασε και μείωσε σε 16-9 (8’). Ο Χρήστος Σαλούστρος διαμόρφωσε το τελικό σκορ της 1ης περιόδου σε 21-9, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πραγματοποίησαν ένα σερί 7-0, 28-14 (12’). Ο Χάτσερ ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους, έπειτα από εύστοχο τρίποντο, 35-15 (14’). Η Ρίγα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 36-20 (16’). Ο Κάρι με τρίποντο έκανε το σκορ 39-26 και μείωσε τη διαφορά στους 13 πόντους (17’). Ο Μπλουμς με τρίποντο μείωσε κι’ άλλο το σκορ, φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους, 42-33 (19’). Οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 44-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Περιστέρι να κάνει ένα 5-1 σερί και να φτάνει το σκορ στο 50-36 (23’). Ο Μπλουμς με ακόμα ένα τρίποντο του, μείωσε σε 54-44 (25’). Ο Ρόμπερτ Στρούμπιτς με καλάθι και φάουλ που πέτυχε κατάφερε να μειώσει σε 59-52 (26’). Η Ρίγα κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους διαφορά και να κάνει το 61-58 (29’). Ο Χρήστος Σαλούστρος με λέι απ διαμόρφωσε το σκορ σε 63-60, έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0 μεγάλωσε τη διαφορά και πάλι, με το σκορ στο 69-60 (32’). Με τρίποντο του Σαλούστρου και δίποντο του Χάτσερ, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έφτασε στο +12 και το 74-62 (33’). Ο Χάτσερ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και «εκτόξευσε» και πάλι τη διαφορά στους 18 πόντους, 80-62 (34’). Οι  Περιστεριώτες με επιμέρους σκορ 21-2 μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (στους 22 πόντους), 84-62 (35’). Η Ρίγα βρήκε άμεση απάντηση και με σερί 0-16, μείωσε σε 84-78 (37’). Το σερί σταμάτησε ο Χάτσερ με ακόμα ένα τρίποντο κάνοντας το 87-78 (39’). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 91-83, από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο.