Περιστέρι: Ηττήθηκε από την ανώτερη Τενερίφη

Το Περιστέρι υποδέχθηκε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» την Τενερίφη, για τη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, από την οποία ηττήθηκε με 54-80.

Η Τενερίφη ξεκίνησε τον αγώνα θέτοντας τον δικό της ρυθμό, κάτι το οποίο έκανε για όλο το πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να μειώσουν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Ισπανοί έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 22 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Τενερίφη είχε κλειδώσει από νωρίς το «διπλό».

Για το Περιστέρι, όλοι οι παίκτες έμειναν σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης. Μόνο ο Σκορδίλης (10π.) και ο Σαλούστρος (8 π.) ξεχώρισαν. Από την άλλη πλευρά, ο Χουέρτας ήταν ο καλύτερος παίκτης, καθώς σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Ισπανούς να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με το σκορ στο 5-15 πολύ γρήγορα (4’). Ο Μορέιρα βρήκε λύση μέσα από το «ζωγραφιστό» για το 7-15 (5’). Οι Περιστεριώτες μείωσαν σε 11-17, όμως η απάντηση ήρθε από την Τενερίφη με δύο τρίποντο, για το 11-23 (8’). Ακόμη ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ντιέζ, για το 12-26 (9’). Ο Γόντικας πέτυχε καλάθι και φάουλ και έκανε το 15-26, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Τενερίφη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό καθώς προηγούταν με 19-31 (12’). Ο Λόπεθ με τρίποντο έκανε το 19-34 (13’). Οι Ισπανοί ανέβασαν τη διαφορά στο +18 με ακόμη ένα τρίποντο, 19-37 (14’). Ο Σκορδίλης με όμορφη κίνηση και κάρφωμα έκανε το 21-38 (15’). Ο Κανατέ με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 23-43 και έφτασε τη διαφορά στο +20 (16’). Ο Γκρέι πέτυχε και αυτός τρίποντο και έκανε το 30-46 (18’). Ο Σκορδίλης διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 32-47.

Οι παίκτες του Περιστερίου ξεκίνησαν το δεύτερο μισό του αγώνα καλύτερα και μείωσαν τη διαφορά στους 13 πόντους, με το σκορ στο 36-49 (22’). Με τον ρυθμό πεσμένο σε εκείνο το σημείο του αγώνα, η Τενερίφη κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +18 και πάλι, 36-54 (25’). Η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους και το σκορ στο 38-59 (26’). Ο Σκορδίλης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, για το 44-64 (29’). Η Τενερίφη κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 44-66.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (+25), 46-71 (21’). Το Περιστέρι μείωσε σε 50-71 (22’). Ο αγώνας πλέον δεν είχε ρυθμό και οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για αρκετά λεπτά, 50-75 (36′). Ο Σαλούστρος δέχθηκε πάσα στον αιφνιδιασμό από τον Αγραβάνη και έκανε το 52-75 (37′). Ο Γκιέρα ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 52-78 (38′). Το τελικό σκορ ήταν το 54-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80.