Περιστέρι: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Το Περιστέρι αντιμετώπισε τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ, για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League, από την οποία ηττήθηκε με 82-76.

Η Νίζνι ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς δεν άφησε το Περιστέρι να πάρει τα ηνία του αγώνα. Οι Περιστεριώτες το «παλέψαν», όμως δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Για τους Ρώσους ξεχώρισε ο Τζένκινς καθώς πέτυχε 19 πόντους. Επίσης πολύ θετικός ήταν ο Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκλεψε 4 μπάλες. Για τους φιλοξενούμενους, πολύ καλός ήταν ο Μορέιρα, καθώς πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ. Ο Γκρέι πρόσθεσε 15 πόντους και 5 ασίστ στην στατιστική του.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα χωρίς μεγάλη ευστοχία και το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα, 10-6 (5’). Η Νίζνι με ένα μικρό «ξέσπασμα» διαμόρφωσε το σκορ σε 21-12 (8’). Το Περιστέρι κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 23-18.

Οι Ρώσοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένοι και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 30-20 (13’). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (+15), καθώς το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει λύση στην επίθεση, 36-21 (15’). Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να μειώσουν στους 10 πόντους 38-28 (17’). Ο Γκρέι με τρίποντο κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους και να διαμορφώσει το σκορ σε 42-36 (19’). Το σκορ στο ημίχρονο έμεινε στο 45-38.

Οι παίκτες του Περιστερίου ενώ κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (45-41), δέχθηκαν επιμέρους σκορ 8-2 και η Νίζνι βρέθηκε μπροστά και πάλι με 10, 53-43 (22’). Το Περιστέρι σε ένα τρομερό πεντάλεπτο, πραγματοποίησε σερί 0-11 και ανέτρεψε το σκορ σε 55-56 (28’). Έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν στο 62-63.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ και να βρεθούν μπροστά με 72-63 (34’). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κατάφερε να μειώσει και πάλι στο καλάθι και να κάνει το 72-70 (36’). Παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, δέχθηκε τελικά την ήττα με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76.

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Μπράουν 17 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζένκινς 19 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Κομόλοφ 9 (3/4 τρίποντα), Παρκς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρέμπκοφ 5, Γουίλις 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζμπάνοφ.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4, Χάτσερ 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 18 (7/9 δίποντα, 4/7 βολές), Μόουζες 10 (1), Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15 (4/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ).